• Pod koniec wakacji turyści z PTTK Pabianice odwiedzili Poddębice.

  Miasto, które zasłynęło z basenów termalnych otwartych rok temu, ma do zaoferowania także Ogród Zmysłów z pałacem oraz pijalnię wód.

  – Pałac uchodzi za jeden z najpiękniejszych obiektów epoki renesansu w Polsce – opowiadała  naszym turystom Monika Wdowiak-Rzepecka, przewodniczka z Poddębickiego Domu Kultury i Sportu, który ma siedzibę w zabytkowym budynku.

  Jego budowę około 1610 roku rozpoczął wojewoda rawski Zygmunt Grudziński. Dokończył syn Stefan, który dobudował charakterystyczną loggię. Przebudowy dokonano po 1773r., kiedy dwór był rezydencją letnią księżnej Sanguszkowej.

  Barbara Urszula Grudzińska, poślubiona Pawłowi Sanguszce, zasłynęła jako wielka patriotka. Księżna ufundowała wiele kościołów, stworzyła jeden z pierwszych salonów oświeceniowych – dodała przewodniczka.

  Od wschodu do pałacu przylega wieża, a od zachodu stoi ośmioboczna kaplica. Obecnie w kaplicy można obejrzeć znaleziska archeologiczne, które wydobyto podczas budowy trasy A2.

  Po zwiedzeniu pałacu turyści wybrali się na spacer do zabytkowego parku. Po rewitalizacji powstał tam „Ogród Zmysłów”. Specjalne instalacje architektoniczne pozwalają odbierać otoczenie za pomocą zmysłów: dotyku, węchu, słuchu, wzroku i równowagi. Nasi turyści, spacerując alejkami, oglądali m.in. ściany wodne, wizualne dzwonki, gniazda muzyczne czy mury strukturalne. Spacer zakończono w pijalni wód termalnych, która ma siedzibę w byłym kościele ewangelicko-augsburskim.

  Wyjazd zakończono kąpielą w Termach Poddębice, gdzie znajduje się 7 basenów o łącznej powierzchni lustra wody 2300 metrów kwadratowych. Woda jest wydobywana z głębokości 2101 metrów i ma walory lecznicze.

  foto: Ol.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *