• Dzisiaj (11 września) w samo południe w parku Słowackiego odbyła się konferencja prasowa pabianickiej Platformy Obywatelskiej. Kandydat na posła Krzysztof Habura przedstawił kilka punktów programu wyborczego swej partii.

  W sobotę, 9 września, w Tarnowie odbyła się wielka Konwencja Programowa Platformy Obywatelskiej pn. „100 konkretów na 100 pierwszych dni rządów”. W jej czasie przedstawiono sprawy (z kategorii m.in. rodzina, młodzi czy przedsiębiorcy), o które partia chce walczyć w imieniu obywateli.

  O programie mówił dziś w czasie konferencji prasowej kandydat na posła z naszego okręgu z ramienia PO Krzysztof Habura.

  To kompleksowy program zmian i reform dla naszego państwa. Jest on prorozwojowy, prospołeczny, proekologiczny. Użyję tutaj porównania: ten właśnie program jest jak wymiana ogrzewania z pieca węglowego na pompy ciepła. Na początku jest droższy, ale w rezultacie prowadzi do tego, że za energię będziemy płacić mniej. Program „100 konkretów na 100 dni” to program, który poprawi warunki życia Polaków i sprawi, że będą żyć godnie w naszym kraju. Nie sposób powiedzieć o nich wszystkich, więc powiem tylko o kilku bardzo ważnych punktach – zaczął.

  Pierwszy to kwota wolna od podatku, która wzrośnie z 30.000 do 60.000 zł, ale to spowoduje, że ci Polacy, którzy zarabiają do 6000 zł brutto, nie będą płacili podatku. W ten sposób w skali roku zaoszczędzą 3600 zł, a Polak, który zarabia np. 5000 zł, zaoszczędzi 2300 zł. To niemałe kwoty, które można wydać np. na edukację i dokształcanie naszych dzieci.

  Jeśli chodzi o budżetówkę, planujemy wzrost wynagrodzeń o 20%. Jestem samorządowcem od 17 lat i wiem, z jakimi problemami musimy się mierzyć, jak nasi wykształceni i kompetentni pracownicy narzekają, że ich zarobki są za niskie, a nie mamy środków na to, aby ich godnie wynagrodzić. Za tą  podwyżką pójdą oczywiście takie środki, które pomogą sprostać tym oczekiwaniom – zapewniał kandydat na posła. – Nauczyciele to osoby niezwykle ważne dla naszego życia społecznego, edukacji i naszej przyszłości. Planujemy dla każdego nauczyciela podniesienie wynagrodzenia o minimum 1500 zł, czyli ok. 30%. Bardzo bliscy nam są również emeryci. Każdy emeryt, który będzie miał emeryturę do 5000 zł, również nie będzie płacić podatków.

  Konkret drugi dotyczy kobiet. Po pierwsze – bezpłatne in vitro. Półtora miliona par w Polsce stara się o dziecko, a bezpłatne in vitro da im taką szansę.

  Przypomnę, że w powiecie pabianickim, który jako jeden z pierwszych w kraju wprowadził dofinansowanie in vitro, realizujemy ten program już piąty rok. Urodziło się już 38 dzieci, a zdiagnozowane zostały 64 ciąże, więc możemy się spodziewać, że przybędzie niemała liczba nowych mieszkańców naszego powiatu – powiedział Habura. – Bezpłatne badania prenatalne i opieka okołoporodowa, a także bezpłatne znieczulenia przy porodzie to niezwykle ważne kwestie. Zadbamy również, aby i za to kobiety nie musiały płacić. Każda Polka powinna mieć również możliwość decydowania o własnym ciele. Stąd dopuszczamy aborcję do 12. tygodnia życia. To kobieta wspólnie z lekarzem będzie decydowała, czy urodzi dziecko. Zlikwidowanie luki płacowej – sam pracuję z kobietami od siedemnastu lat. Są bardzo rzetelnymi, sumiennymi pracownikami. Powinny mieć taki sam dostęp do stanowisk jak mężczyźni. Powinny być tak samo wynagradzane, bo w tym, co robią, są bardzo dobre.

  Kolejna kwestia to dodatek babciny, inaczej zwany „Aktywna Polka”. Młode matki po okresie opieki nad dzieckiem, chcące wrócić na rynek pracy, będą otrzymywały 1500 zł, które będą mogły przekazać swoim mamom, czyli babciom tych dzieci i innym osobom, by móc znów aktywnie uczestniczyć w pracy zawodowej. To, co wypracują swoją aktywnością, będą to pieniądze z podatków, które wrócą do budżetu.

  Trzeci konkret to przedsiębiorcy. To właśnie oni współtworzą dochód narodowy.

  To wy, przedsiębiorcy, tworzycie miejsca pracy, które pozwalają ludziom zarabiać i  utrzymywać własne rodziny. Obecna sytuacja jest dla przedsiębiorców bardzo niekorzystna, ponieważ w pierwszym półroczu tego roku 110.000 firm zawiesiło swoją działalność. To niezwykle duża liczba. Dla przedsiębiorców mamy również cztery główne propozycje – zapowiedział polityk.

  Pierwsza to likwidacja chaosu i bałaganu, jaki w system podatkowy wprowadził Polski Ład.

  Tak naprawdę przedsiębiorcy co chwilę nękani są nowymi przepisami, nie ma okresu przejściowego, czyli „vacatio legis”. Księgowe wciąż szukają w przepisach, co zrobić, by być na bieżąco z nowymi przepisami podatkowymi. Bardzo ważne jest też wprowadzenie tzw. kasowego rozliczenia podatku – podkreślał Habura.

  Składka zdrowotna to następny podatek, który narzucił rząd, a który podnosi przedsiębiorcom koszty ich działania. Aby przedsiębiorca mógł być konkurencyjny, opłaty te powinny być mniejsze. Podatek ten powinien być tylko z dochodu z działalności podstawowej, a obecnie płaci się go np. od zakupu samochodu czy urządzeni do firmy – mówił.

  Polega na tym, że przedsiębiorca płaci podatek dopiero wtedy, gdy otrzyma zapłatę za fakturę, którą wystawił. Często bywa tak, że on płaci podatek, a pieniędzy nie ma, co prowadzi do bardzo złej kondycji finansowej firmy.

  Kolejna ważna kwestia to mikroprzedsiębiorstwa, czyli takie, które zatrudniają do dziewięciu pracowników. W Polsce jest ich około 2 milionów.

  Chcemy pomóc tym przedsiębiorcom poprzez spowodowanie, że zasiłek chorobowy dla ich pracowników będzie wypłacany nie jak do tej pory przez ZUS 33. Dnia, tylko od pierwszego dnia. Spowoduje to, że przedsiębiorcy zaoszczędzą na kosztach i będą mieli więcej pieniędzy na rozwój swoich firm i inwestowanie.

  Konkret czwarty to ekologia. Jednym z punktów jest ograniczenie energii, którą otrzymujemy z węgla kamiennego.

  Chcemy to ograniczyć o 75% i doprowadzić w 2050 roku do neutralności klimatycznej. Teraz stawiamy na wiatraki, fotowoltaikę, energię jądrową. Chcemy utworzyć również 700 lokalnych wspólnot energetycznych, którą tworzyć będą mieszkańcy i przedsiębiorcy – produkować będą energię elektryczną, sami będą nią gospodarować. Wykorzystywać ją będą na własne potrzeby, a nadmiar sprzedawać będą do sieci – powiedział Habura. – Ograniczymy również rabunkową wycinkę drzew. Często jeżdżę do Terenina, nie ma tam już połowy lasów. Są one wycinane, jest to po prostu rabunek na ekologii, środowisku. Powinno być to drastycznie ograniczone, ale też szczególnie w branży drzewnej pracownicy powinni mieć priorytet w zakupie drewna, a nie jak teraz kupować drewno za granicą.

  Kolejna rzecz to oczyszczenie naszych rzek. Są pełne dopływów, ścieków, zanieczyszczeń. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, jaką mieliśmy na Odrze. Poskutkowała ona tysiącami ton śniętych ryb.

  Dodam jeszcze jeden konkret, niezwykle ważny – jest to przywrócenie godnego miejsca Polski w Unii Europejskiej. Tam czeka na nas 250 miliardów złotych z KPO. Wystarczy przywrócić w Polsce samorządność, ale obecny rząd tego nie robi. Pozbawia nas, Polaków, pieniędzy, które naprawdę poprawiłyby nam warunki życia, które są niezbędne dla naszej gospodarki, oświaty, pomocy społecznej. Z tych pieniędzy budujemy szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, drogi. Te pieniądze muszą do Polski trafić, jeśli Koalicja Obywatelska utworzy rząd, to te pieniądze w ciągu 100 dni trafią do Polski. 

  Starosta zniesie również limity NFZ w szpitalach, będzie się to wiązało z lepszym dostępem do szpitali i lekarzy specjalistów. PO przywróci też handel w niedziele, nie zapominając o pracownikach marketów, centrów handlowych. Będą zabezpieczeni, będą mieli godziwe wynagrodzenie, ale też wolny czas, godziny do odbioru tak, aby byli w pełni usatysfakcjonowani.

  PO będzie dbało o rolników, producentów żywności, aby na polskich półkach, w polskich sklepach było minimum 51% produktów. To jest możliwe, ale trzeba stworzyć dobre, odpowiednie, korzystne warunki właśnie dla producentów, nie tłamsić ich podatkami, obciążeniami fiskalnymi.

  Ostatnia rzecz to transport publiczny. Wszyscy poruszamy się tramwajami, autobusami.

  – Tu wprowadzimy 0% Vat, co spowoduje, że koszty transportu będą mniejsze, a ceny  biletów niższe  – zakończył optymistycznie kandydat.

  Udostępnij