• Sherlock Holmes bez swojego doktora Watsona, to jak wydział kryminalny bez specjalistów z laboratorium kryminalistycznego. W strukturze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi znajduje się takie laboratorium.

  W laboratorium kryminalistycznym pracujący funkcjonariusze, jak i pracownicy cywilni, to wysokiej klasy specjaliści, którzy wykorzystują swą rozległą wiedzę oraz sprzęt, aby wspomóc śledczych w analizowaniu śladów kryminalistycznych, dzięki którym sprawa zostanie rozwiązana.

  Laboratorium strukturalnie podzielone jest na pracownie specjalizujące się w konkretnych rodzajach badań  m.in.: daktyloskopijnych, traseologicznych, chemicznych, mechanoskopijnych, wypadków drogowych, badań dokumentów, informatycznych, poligraficznych czy biologicznych. Funkcjonariusze prowadzą również nadzór nad pracą techników kryminalistyki komend powiatowych i miejskich z terenu garnizonu łódzkiego.

  Aby taka praca była możliwa, wszyscy specjaliści działający w laboratorium kryminalistycznym muszą posiadać rozległą, branżową wiedzę. Policjanci laboratorium biorą bezpośredni udział w oględzinach i różnych czynnościach procesowych dotyczących poważnych przestępstw. Urządzenia wykorzystywane w analizowaniu śladów należą do najlepszych w branży. Funkcjonariusz pełniący służbę w tej komórce musi być pasjonatem, który lubi podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, stając się specjalistą, a potem ekspertem w danej dziedzinie. Spostrzegawczość, sumienność i dokładność to jedne z podstawowych cech jakimi charakteryzuje się osoba pełniąca służbę w laboratorium – mówi podkom. Adam Dembiński z łódzkiej policji.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *