• Statystyki są nieubłagane i rak piersi ciągle należy do czołówki chorób o najwyższej zachorowalności i umieralności. A przecież wcale nie musi tak być.

  Fundacja „Zdrowy Biust” od kilku lat prowadzi kampanię, która ma na celu budowanie świadomości kobiet na temat choroby nowotworowej piersi.

  Dostęp do wiedzy i informacji pozwala lepiej dbać o swoje zdrowie, ale wciąż rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Powstaje z komórek gruczołu piersiowego i rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych, a także do narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu).

  Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Na raka piersi chorują także mężczyźni, chociaż odsetek zachorowań w tym przypadku jest zdecydowanie mniejszy, wynosi ok. 1%.

  Z prowadzonych badań wynika, że wcześnie wykryty może być w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

  Fundacja „Zdrowy Biust” z Pabianic prowadzi szkolenia z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów. Uczy, że zapobieganie chorobie opiera się przede wszystkim na samodzielnej ocenie piersi przez kobietę. Dlatego tak istotna jest samokontrola pod kątem niepokojących zmian w piersiach i ich okolicach, wyczuwalnych guzków czy innych zmian wyglądu. Odpowiednia profilaktyka i styl życia zmniejszają w znacznym stopniu chorobę nowotworową, jak również ryzyko zachorowania.

  Oglądaj! Dotykaj! Żyj! Non stop przypomina Fundacja Zdrowy Biust.

  Czym jest profilaktyka? Profilaktyka opiera się na dwóch głównych elementach – eliminowaniu czynników ryzyka i regularnym wykonywaniu badań przesiewowych.

  Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, kobieta powinna:

  • unikać długotrwałego stosowania hormonalnej terapii zastępczej

  i antykoncepcji hormonalnej

  • utrzymywać prawidłową masę ciała

  • być aktywna fizycznie minimum 150 minut w tygodniu

  • starać się urodzić pierwsze dziecko przed 30. rokiem życia

  • jak najdłużej karmić piersią

  • ograniczyć spożycie alkoholu

  Badania przesiewowe, które powinny być wykonywane regularnie, to:

  samobadanie piersi – wszystkie kobiety, co miesiąc

  mammografia – kobiety w wieku 50-69, co 2 lata

  Kobiety, w rodzinie których wystąpiły przypadki nowotworu piersi, jajnika, jelita grubego lub prostaty, szczególnie u młodych osób, powinny zgłosić się do poradni genetycznej i/lub wykonać badania genetyczne na obecność mutacji genów.

  Kobiety, u których stwierdzono obecność mutacji BRCA1, BRCA2 lub innych, powinny pozostawać pod stałą opieką lekarską.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *