• W niedzielę, 17 września, w kościele ewangelicko-augsburskim odbył się „Koncert dla pokoju”, który w szczególny sposób nawiązywał do wojen.

  Muzyczne i ekumeniczne spotkanie pełne solidarności rozpoczął bp Jan Cieślar, proboszcz parafii.

  – Słowo „shalom” niesie ze sobą ogromny wachlarz dobrych intencji, dobrych myśli, wskazania tego, co jest najistotniejsze w życiu, w relacjach międzyludzkich. Jest to cudowne pozdrowienie starożytnych ludów, nie tylko Izraelitów, ale także dzisiejszego Bliskiego Wschodu. To nie tylko hebrajskie słowo, ale także wcześniejsze życzenia pokoju, którym obdarowywano siebie nawzajem. „Pokój” to pozdrowienie żydowskie, które przechodzi w naszą chrześcijańską tradycję i podkreśla znaczenie pokoju w naszym życiu. (…)Obecna sytuacja to również sytuacja trudna, to wojna za naszą wschodnią granicą, gdzie człowiek występuje przeciwko człowiekowi, a dzieje się to tak blisko. Uświadamiamy sobie, jak ważny jest pokój, gdy doświadczamy bliskości wojny. (…) Chcemy modlić się o pokój, pragniemy go. Dziś muzyką, śpiewem jednoczymy się w pragnieniu pokoju.

  Biskupowi towarzyszył ks. Paweł Kutynia, proboszcz parafii św. Mateusza, który skierował swoje przesłanie do zgromadzonych miłośników muzyki: – Jesteśmy tutaj po to, aby cieszyć się tym, co przed nami. Tak po ludzku pokój będzie wtedy, gdy ludzie zrozumieją, że to się opłaca, że wojna nie będzie możliwością zarobku, nie będzie czymś, co przyniesie zysk.

  Proboszcz opowiedział też o postawie św. Franciszka wobec pokoju, jego znaczeniu w konflikcie między chrześcijanami a muzułmanami. Nawiązał do znaczenia „Pieśni słonecznej” i jej głównego przesłania: „Pokój zaczyna się zawsze w sercu konkretnego człowieka”.

  Muzyka jest językiem uniwersalnym, niesie ze sobą również przesłanie o pokoju. Organizujemy wielotysięczne chóry, koncerty, dzięki którym poprzez muzykę chcemy ludziom dawać wiarę, nadzieję, pokój, zjednoczenie. Również dziś mamy dla państwa właśnie taki program. To będzie muzyczny „korowód” na temat pokoju – powiedziała Aleksandra Bęben, prowadząca niedzielny koncert.

  Muzyczną ucztę rozpoczął występ orkiestry kameralnej Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego. Usłyszeć można było utwory, których tematem przewodnim był pokój, m.in. „Preludium dla pokoju” Krzysztofa Pendereckiego, z twórczości Wojciecha Kilara „Missa pro pace” oraz słynny polonez z filmu „Pan Tadeusz”. Zabrzmiało także „Ave Maria” Michała Lorenca skomponowane do filmu „Prowokator” Krzysztofa Langa oraz pierwsza część tryptyku Henryka Czyża „Wśród gwiazd”. Utwory te zaśpiewały Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran) i Urszula Kryger (mezzosopran).

  Nie zabrakło również tematycznej poezji. Wiersze, m.in. „O pokoju” Józefy Drozdowskiej interpretowała popularna i nagradzana aktorka Grażyna Błęcka-Kolska. Na finał był polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Ogińskiego.

  Niedzielny koncert przepełniony był refleksją i rozważaniem dotyczącym tak ważnego dziś dla nas pokoju.

  Patronat honorowy nad koncertem objął – obecny w trakcie wydarzenia – senator Maciej Łuczak.

  Organizatorem była parafia ewangelicka św. Piotra i św. Pawła ze wsparciem finansowym Fundacji Bank Pekao S.A.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *