• W Muzeum Miasta Pabianic w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się warsztaty wycinankarstwa i bibułkarstwa pod hasłem „Tradycyjne dekoracje izby wiejskiej”.

  W sobotę, 16 września, poprowadziły je Kazimiera Balcerzak, twórczyni ludowa ziemi sieradzkiej, oraz etnograf naszego muzeum Beata Borycka.

  – Pani Kazimiera jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego imienia Oskara Kolberga, którą dostała w ubiegłym roku. Jest jedną z najwybitniejszych artystek regionu sieradzkiego, kultywuje tradycje związane z wycinankarstwem – zaprezentowała twórczynię pani etnograf.

  W trakcie spotkania twórczyni ludowa opowiedziała o początkach pasji wycinankarskiej, która swoje źródło miała w firankach w domu jej babci. Nie zabrakło też opowieści o tym, jak jej prace ujrzały, z pomocą pani etnograf, światło dzienne. Szczególną uwagę przykuły wykonane przez panią Kazimierę kwiaty, które okazały się jej przepustką do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

  Gdy nadeszła pora na praktykę, okazało się, że trzeba zacząć od podstaw. Pani Balcerzak rozpoczęła od wytłumaczenia zgromadzonym pabianiczanom, jak poprawnie składać wycinankę z prawdziwego zdarzenia.

  Na twarzach zgromadzonych w muzealnej sali mieszkańców, a właściwie głównie pabianiczanek i najmłodszych, widać było skupienie i zaabsorbowanie tak precyzyjnym zajęciem. Okazało się, że wcale nie jest ono tak proste. Mimo trudności, z kolorowych kartek papieru stopniowo spod dłoni pabianiczan zaczynały wychodzić najróżniejsze, fantazyjne często, wzory. Oprócz wzorów abstrakcyjnych uczestnicy spotkania mogli zobaczyć, jak wykonać wycinankę w kształcie na przykład aniołka, która może stać się ozdobą świąteczną. Nie zabrakło też wycinanek w kształcie „lolek”, czyli po prostu lalek czy „kozoków” – chłopców.

  Na warsztatach robiono również kwiaty z bibuły. W muzeum, mimo września w kalendarzu, rozkwitły piękne malwy.

  Odbyło się także losowanie nagród, którego dokonała najmłodsza uczestniczka – Dorotka. Dzieci wylosowały nagrody w postaci ekologicznych toreb, długopisów, a także książeczek.

  Spotkanie pozwoliło pabianiczanom na rozwinięcie swoich plastycznych umiejętności, odkrycie talentów oraz spędzić miło i kreatywnie sobotnie popołudnie.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *