• ZUS przypomina: Wniosek o Rodzinny Zasiłek Opiekuńczy złóż, zanim dziecko skończy 13 miesięcy.

  Rodziny Kapitał Opiekuńczy (RKO) przyznawany jest od stycznia 2022 r. W ubiegłym roku w województwie łódzkim ZUS przyznał to świadczenie na ponad 34 tys. dzieci, a w całym kraju na ponad 613 tys.

  Świadczenie przyznawane jest na wniosek. Nie zależy od dochodu rodziny i wynosi 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy. Rodzice mogą zadecydować, czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 złotych przez 24 miesiące, czy też w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

  – Zdecydowanie częściej wybieraną opcją jest płatność realizowana przez rok. Wybraną opcję wypłaty można zmienić w trakcie pobierania świadczenia, ale tylko raz – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. – Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać wyłącznie online za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej.

  Wniosek o RKO można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. Miesięcy, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesięcy. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym czasie, świadczenie będzie wypłacane od 12. miesiąca życia dziecka. Jeśli jednak rodzic się spóźni i złoży wniosek po ukończeniu przez dziecko 13. miesiąca życia, to wysokość Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie pomniejszana o 500 zł za każdy miniony miesiąc, licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca.

  Więcej informacji na temat Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego znajdziemy na stronie internetowej ZUS. W dni robocze (pn.-pt.) w godz. od 7.00 do 18.00 informacji udzielą też pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem tel. 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres cot@zus.pl. Pomocy udzielą też pracownicy we wszystkich placówkach ZUS oraz podczas e-wizyty.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *