• Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje około 800-900 tys. osób, z czego tylko 50% korzysta z pomocy lekarza.

    Najczęściej mamy do czynienia z 2 odmianami jaskry: jaskra otwartego kąta przesączenia i jaskra zamykającego kąta przesączenia z przewagą tej pierwszej.

    Pierwsza odmiana jest łatwiejsza w diagnostyce, gdyż daje wyraźne i mocno nasilone objawy w postaci silnych bólów oczu, głowy, mdłości, wymiotów oraz znacznego osłabienia ostrości widzenia. Zmusza to pacjenta do pilnej wizyty u lekarza i wdrożenia stosownego leczenia.

    Z kolei jaskra otwartego kąta przesączenia przebiega przewlekle i podstępnie. Zazwyczaj nie daje charakterystycznych objawów. Nieleczona doprowadza do uszkodzenia nerwu wzrokowego, zawężenia pola widzenia i w końcowym etapie – ślepoty. Najczęściej wykrywana jest podczas wizyty u okulisty przy okazji innych badań.

    Do rozwoju jaskry przyczyniają się: dziedziczność (jaskra w rodzinie), krótkowzroczność, cienkie rogówki oraz niskie ciśnienie krwi.

    W chwili obecnej lekarze okuliści dysponują wystarczającymi narzędziami diagnostycznymi, aby wykryć jaskrę. Metody stosowane od lat, jak i te coraz nowsze, dają bardzo dokładne wyniki. Są to badania bezbolesne i bez kontrastu.

    Po zdiagnozowaniu choroby decydujące znaczenie ma właściwe rozpoznanie i leczenie. W większości przypadków wystarczy leczenie zachowawcze (systematyczne używanie kropli do oczu). Istnieje też możliwość użycia w leczeniu jaskry nowoczesnego lasera. Jest to zabieg bezbolesny, w ramach NFZ. W przypadkach nie poddających się leczeniu zachowawczemu stosuje się różnego typu operacje.

    Zapraszamy do naszej placówki, w której doświadczeni okuliści pracują na nowoczesnym sprzęcie wraz z OCT. Podczas każdej wizyty, nawet tej „po okulary”, nasi lekarze oceniają, czy nie występują objawy jaskry. Wizyty w ramach NFZ.

    CENTRUM MEDYCZNE

    Pabianice, ul. Moniuszki 90

    Zapisy pod nr. tel.: 42 617 75 30

    Udostępnij