• 27 września w kinie „Tomi” odbyła się konferencja pt. „Radar na udar”. Organizatorem była fundacja Wilcza Paczka.

  Na wstępie zgromadzeni wysłuchali wystąpienia – zapowiedzianego przez prowadzącego spotkanie Michała Pietrzaka – profesora Zbigniewa Śliwińskiego, fizjoterapeuty, wykładowcy akademickiego oraz współtwórcy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Mówił o tym, czym jest udar mózgu, jakie mogą być jego przyczyny, co może sprzyjać zachorowaniu oraz jakie są konsekwencje choroby. Przedstawił również związane z tematem statystki. W Polsce co roku diagnozuje się około 80.000 przypadków udaru.

  Profesor podkreślił znaczenie fizjoterapii, rehabilitacji i sprzętów medycznych w leczeniu: – Bardzo istotne są łóżka. Konsekwencje zbyt późno rozpoczętej fizjoterapii mogą być bardzo kłopotliwe, ponieważ do odzyskania funkcji utraconych na skutek udaru, takich jak na przykład wyregulowanie ciśnienia tętniczego, są niezbędne takie zabiegi. To właśnie ruch pozwala na wytworzenie nowych połączeń nerwowych. Celem jest pełne odzyskanie funkcji, w szczególności ręki.

  Zaakcentował również, jak bardzo ważne jest, w jakim czasie zostaje udzielona pomoc całego zespołu specjalistów, takich jak logopeda, fizjoterapeuta i psycholog. Istotne jest też to, by rodzina była nauczona, jak postępować z pacjentem po udarze.

  Na scenie w kinie Tomi pojawiły się także przedstawicielki fundacji „Wilcza Paczka”, organizatora konferencji. Opowiedziały o kryzysie emocjonalnym w tej trudnej chorobie, jaką jest udar.

  Jest to oprócz walki o zdrowie i życie, również walka z samym sobą – mówiły.

  Przedstawiciel pabianickiej firmy Almed Marcin Pawlik mówił o działalności swojej firmy, a także sprzętach, które ułatwiają leczenie osób z udarem mózgu, głównie łóżkach rehabilitacyjnych, wózkach czy też skuterach elektrycznych. Podstawą są jednak środki pomocnicze ułatwiające funkcjonowanie pacjentom leżącym, np. pieluchomajtki. Jak zaznaczył, w kolejnych fazach leczenia istotne są balkoniki, chodziki, kule, laski czy też wózki inwalidzkie.

  W trakcie panelu dyskusyjnego usłyszeć można było wypowiedzi konferansjera Jacka Czekalskiego, Klaudii Marek, wykładowczyni z Uniwersytetu Medycznego, oraz Kacpra Kamyszka z Pabianickiego Centrum Medycznego. Poruszyli oni temat pierwszych, specyficznych i niespecyficznych objawów udaru, pierwszej pomocy, rehabilitacji, a także powrotu pacjentów do normalności po przebyciu tej choroby. Kolejni prelegenci: aktor Jacek Rozenek, Beata i Paweł Tomczakowie, Joanna Chruściel, Małgorzata Grzegorczyk oraz Jacek Czekalski, mówili o kwestiach zdrowia psychicznego związanego z udarem mózgu, a także dbaniu o potrzeby tych, którzy opiekują się chorymi.

  Znany aktor opowiedział o swoim doświadczeniu z udarem, wspieraniu osób chorujących oraz tych, którzy już przeszli tę chorobę.

  – Po udarze można żyć i to wbrew systemowi, w pewnym momencie też wbrew innym ludziom, aby móc znowu zaprzyjaźnić się z nimi – mówił Jacek Rozenek.

  Poruszył też temat samotności w chorobie, a także braku komunikacji z ludźmi w jej obliczu. Małgorzata Wilczek z „Wilczej Paczki” mówiła o traktowaniu chorób jako części życia. Na spotkaniu omówiono również temat mówienia dzieciom o chorobach, a także mówieniu o udarze w miejscu pracy. Nie zabrakło też rozmowy o lęku przed zachorowaniem i proszeniu o pomoc, które bywa największym problemem.

  Spotkanie w kinie zakończył akustyczny koncert zespołu Normalsi.

  Konferencja objęta była patronatem prezydenta Grzegorza Mackiewicza oraz starosty Krzysztofa Habury. Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie w Niewielkim Mieście, Kino Teatr TOMI, Pabianickie Centrum Medyczne, Adamed, ABM Jędraszek, Allmed, Anmed, Zinsbud, MAK architects, firma cateringowa Palce Lizać, cukiernia Domowe Wypieki oraz Luxboxparty.

  Udostępnij