• W Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Januszem Ziarnikiem,  nauczycielem i regionalistą, piszącym o Ziemi Łódzkiej oraz Ziemi Sieradzkiej.

  29 września gość biblioteki opowiedział o swej publicystyce, w szczególności w kwartalniku „Na sieradzkich szlakach”.

  Trzeci w tym roku egzemplarz poświęcony jest Łaskowipowiedział regionalista.

  Wyjaśnił, jakie tematy podejmowane są na łamach periodyku: współczesność opisywanych terenów, ich geografia, a także ochrona środowiska na tych obszarach czy też zabytki i historia. A dlaczego właśnie te obszary są tak ważne?

  – Żyjemy w czasach kultury masowej, w której tradycja niemal się wykorzenia. W dużych miastach, na przykład Warszawie, Krakowie czy Łodzi, widzimy galerie handlowe, które są wszędzie takie same. Czymś powinniśmy się wyróżnić, a dzięki temu wiemy, kim jesteśmy – opowiadał Janusz Ziarnik.

  Rozmowa dotyczyła również książki „Opowieści dobrońskie”, która zawiera legendarne dzieje pobliskiej miejscowości. Autor mówił również o drzewach, które stały się bohaterami jego książek, a także zyskały głos. Bohaterami obecnymi w jego książkach stały się też ptaki. Tematem stał się też statut warcki, który był podstawą dla objęcia ochroną cisa. Janusz Ziarnik opowiedział też co nieco o tym, jak zostać lub nie zostać pisarzem.

  Autor przeniósł słuchaczy również do świata abstrakcji oraz inspiracji pandemią. Natchnieniem stawały się pojedyncze słowa wypowiadane przez bliskich pisarza. Historie budowane były na trzech losowo podawanych przez nich słowach.

  Książeczka ta ma swoją filozofię. Każde opowiadanie, każde słowo, na którym były budowane fabuły, zawiera jakiś rys związany z osobą, która mi je podała. Tak na przykład w opowiadaniu opartym na słowie od dentystki szczoteczka do zębów kłóci się z językiem – opowiadał.

  Na koniec spotkania w bibliotece była okazja do zadawania pytań i dyskusji o literaturze, fotografii oraz stylach pisarskich twórców.  

  foto: red.

  Udostępnij