• O wynikach pracy egzoszkieletów z pacjentami mówiono podczas odbywającego się w miniony weekend ogólnopolskiego II Spotkania Użytkowników Egzoszkieletów w Pabianicach.

  Egzoszkielety pomagają m.in. osobom po wypadkach, z uszkodzeniami odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, po udarze, chorym na parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Pomagają w poprawie chodu, wydolności, wzmocnienia siły mięśni czy zmniejszeniu bólu neuropatycznego.

  Chory z pomocą fizjoterapeuty dosłownie „wchodzi” do egzoszkieletu (robota medycznego), zakładając go jak kaftan i dzięki któremu ponownie uczy się chodzić. Dzięki siłownikom egzoszkielet wspiera poruszanie się pacjenta, który z niego korzysta. Powtarzalność i intuicyjność pracy robota daje szybkie efekty terapeutyczne. Przeznaczony jest dla pacjentów o różnym stopniu porażenia lub niedowładu, które mogą być wynikiem schorzeń neurologicznych lub urazów.

  Jak podkreśliła podczas spotkania w Pabianicach pionierka polskiej robotyki w medycynie dr hab. n. med. Beata Tarnacka, profesor Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, egzoszkielety i inne roboty bardzo przydają się w rehabilitacji pacjentów z urazami rdzenia kręgowego i porażeniem mózgowym. Wspierają w pionizacji, w nauce chodzenia i wszędzie tam, gdzie ważna jest powtarzalność ruchów. Ale nie tylko.

  Mamy na to dowody w postaci wyników badań, że egzoszkielety poprawiają jakość życia pacjentów, że działają także antydepresyjnie, motywująco, co w rehabilitacji jest wielce istotne – mówiła prof. Tarnacka. – Nic dziwnego, że oczekiwania chorych wobec robotyki i wobec egzoszkieletów są duże. Bardzo wiele osób w Polsce chce skorzystać z terapii przy ich użyciu.

  Podczas spotkania fizjoterapeuci dzielili się doświadczeniami w pracy egzoszkieletów w Polsce. Wszyscy uczestnicy spotkania są zgodni, że wsparcie egzoszkieletów w pracy fizjoterapeutów jest ogromne, podkreślając przy tym, że póki co nadzór nad procesem leczenia przez fizjoterapeutów jest konieczny.

  Te urządzenia już teraz zwracają normalne życie sparaliżowanym, pozwalają chodzić osobom przykutym do wózków inwalidzkich, są ratunkiem w beznadziejnych medycznych przypadkach – podkreślał Mariusz Żabicki z firmy Technomex, organizatora spotkania.

  Prof.Beata Tarnacka dodała: – Egzoszkielety to element rehabilitacji. Pamiętajmy, że mają one wspomóc, a nie zastąpić fizjoterapeuty. W niedalekiej przyszłości egzoszkielety będą na pewno pomagały pacjentom poruszać się po domu, ale terapia, leczenie z pewnością odbywać się musi pod okiem specjalisty.

  foto: organizatorzy

  Udostępnij