• Dzisiaj w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się pabianickie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

  O tym, że zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, nie trzeba nikogo przekonywać. Przypominano o tym dziś (6 października) w trakcie zorganizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy pabianickich obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

  Licznie zgromadzonych w sali widowiskowej MOK-u gości przywitała dyrektor ŚDS Anna Pierzchała-Gładysz. Wydarzenie rozpoczął spektakl pt. „Życie to nie teatr, życie to nie gra” grupy teatralnej „Jesteś-MY”, działającej przy Środowiskowym Domu Samopomocy. Przedstawienie pozwoliło zastanowić się nad ogarniającymi nas emocjami i ich wpływie na nasze zachowania.

  Po występie głos zabrała pani dyrektor: – Zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby, brak kłopotów czy trudności. To także poczucie własnej wartości i umiejętność czerpania radości z życia, zwyczajne szczęście. Dobrostan to słowo klucz. W nim realizujemy nasze możliwości jako jednostka, radzimy sobie z różnymi sytuacjami, uczestniczymy w życiu społecznym, a także uczymy się i w sposób produktywny wykonujemy nasze obowiązki zawodowe. Rzeczywistość tworzy na różnych płaszczyznach życia pułapki i niebezpieczeństwa dla zdrowia psychicznego. Silna osobowość, charyzma i inne cechy charakteru nie stanowią niezniszczalnej bariery, która będzie chronić nas przez całe życie. Lekceważone zagrożenia mogą doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, do problemów ze snem, chronicznego zmęczenia, obniżenia odporności, kłopotów z pamięcią, a w konsekwencji niepowodzeń edukacyjnych, trudności adaptacyjnych w środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym, społecznym.

  6 najważniejszych komponentów zdrowia psychicznego to: dostęp do emocji i umiejętność ich wyrażania, pozytywna samoocena i myślenie o sobie dobrze, szacunek dla innych, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do siebie i świata, rozumienie etapów rozwoju, głębokie relacje (potrzeby nie mogą być zaspokojone, gdy nie ma relacji, a niezaspokojone potrzeby determinują stan zdrowia).

  Jak dbać o zdrowie psychiczne? Ważne są m.in.: odpoczynek, odpowiednia ilość snu, rozwój zainteresowań, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, samoakceptacja i poczucie własnej wartości, pozytywne nastawienie do życia i ludzi oraz prawdziwe, dobre i szczere relacje.

  W trakcie uroczystości głos zabrał wiceprezydent Marek Gryglewski, naczelnik wydziału spraw społecznych i gospodarczych UM Ewa Smuga, członek Zarządu Powiatu Pabianickiego Robert Kraska i przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak. Przedstawiciele lokalnych władz złożyli na ręce pani dyrektor kwiaty, podziękowania i życzenia.

  Jestem zaszczycony, że mogę dzisiaj tutaj z Wami być. Niejednokrotnie jesteśmy z państwem, widzimy się z Wami, spotykamy, rozmawiamy. Praca, którą wykonuje pani dyrektor, jest dla nas szczególnie istotna i ważna. Na Wasze ręce, przez panią dyrektor Anię, chcielibyśmy złożyć wszystkim życzenia wszystkiego najlepszego, żebyście nadal mogli pracować i pokazywać, tak jak tutaj pokazaliście, tę sztukę, która dotyczy chyba każdego z nas, bo każdy z nas ma każdego dnia wzloty, upadki. Dlatego pomoc, którą niesie Środowiskowy Dom jest tak ważna. Warto stawiać na ludzi, warto być dobrym człowiekiem i warto się z Wami spotykać – powiedział wiceprezydent Marek Gryglewski.

  Robert Kraska, członek Zarządu Powiatu Pabianickiego dodał: – Na ręce pani dyrektor składamy kwiaty dla terapeutów i opiekunów, którzy Wam, drodzy podopieczni, okazują tyle empatii i tyle serca, że czujecie się tak wspaniale w ŚDS-ie przy ulicy Cichej. Wszystkiego dobrego.

  W części artystycznej wystąpili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy – Łukasz Ozimek oraz Tomasz Kłysik. Wykonali utwory Krzysztofa Krawczyka: „Wróć do mnie”, „Byle było tak”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną” oraz „Rysunek na szkle”. Muzycznym zwieńczeniem spotkania był występ Andrzeja Krajewskiego, który wraz ze zgromadzoną w MOK-u publicznością wykonał utwory: „Chodź, pomaluj mój świat”, „List do świata”, „Cykady na Cykladach” oraz „Nie płacz, Ewka”.

  Udostępnij