• Na wycieczkę do Kórnika 1 października wybrali się turyści z PTTK Pabianice.

  Celem wyprawy po Wielkopolsce było zwiedzanie zamku i arboretum, a także miejsc związanych z poetką Wisławą Szymborską, laureatką literackiej Nagrody Nobla.

  Sto lat temu poetka urodziła się w Kórniku. Mieszkała tutaj przez swoje cztery pierwsze lata – od przewodnika dowiedzieli się turyści z Pabianic.

  Spacer promenadą wzdłuż jeziora Kórnickiego doprowadził ich do ławeczki poświęconej Szymborskiej i domu urodzenia. Po drodze pabianiczanie mogli przeczytać wiersze noblistki z tablic umieszczonych przy ścieżce. Następnie zwiedzili zamek – jeden z najpiękniejszych w Polsce.

  Wybudowali go Górkowie, właściciele Kórnika, w roku 1430 roku. W XVI wieku zamek przebudowano w stylu renesansowym. Największe zmiany nastąpiły w XIX wieku, gdy przybrał kształty pałacowe. Od 1953 roku zamek ze zbiorami jest placówką naukową Polskiej Akademii Nauk.

  Zachwyciłem się salą mauretańską i jej detalami wzorowanymi hiszpańską Alhambrą – powiedział Wojtek, uczestnik wycieczki. – Zaciekawiła mnie również Biała Dama, która według legendy pod osłoną nocy przechadza się po komnatach zamkowych.

  Następnym etapem było zwiedzanie powozowni i arboretum.

  Jest to najstarszy park dendrologiczny w Polsce – mówiła Marta, przewodniczka. – Na szczególną uwagę zasługują egzotyczne magnolie drzewiaste i azalie. Kórnickie arboretum jest znane także z przysłowiowych gruszek na wierzbie oraz cypryśnika błotnego, który ma korzenie oddechowe widoczne nad ziemią.

  Wycieczkę zakończył spacer urokliwą promenadą nad jeziorem i obiad. Oczywiście w restauracji „Biała Dama” w Kórniku.

  foto: Ol.

  Udostępnij