• „Jacek Braciak rewelacyjnie zadebiutował jako reżyser spektaklu «Kto chce być Żydem?» Marka Modzelewskiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi” – pisali recenzenci po prapremierze spektaklu, który w najbliższy weekend (w sobotę i niedzielę o 19:15) można będzie obejrzeć przy Legionów 21. 

  Czarna komedia Modzelewskiego (autora scenariusza kinowego hitu „Teściowie”) portretuje inteligencką rodzinę, która – choć nie chce się do tego przyznać – nie jest wolna od uprzedzeń, kabotynizmu i głęboko zakorzenionego myślenia stereotypami. Jak wykształceni, „obyci” ludzie zareagują, gdy jedno z nich ogłosi, że postanawia przejść na judaizm? 

  „Moim zdaniem sztuka «Kto chce być Żydem?» oddziałuje na wielu poziomach, w jej realizacji ważna jest dla mnie równowaga pomiędzy serio a buffo, powagą a ironią. Często o kwestiach bardzo poważnych można mówić, posługując się poczuciem humoru, dystansem, żartem” – twierdzi Braciak.

  Spektakl w reżyserii Braciaka to druga w Polsce realizacja sztuki Modzelewskiego. Krytycy, porównując łódzką adaptację z tą z Teatru Współczesnego w Warszawie, pisali: „Na «Kto chce być Żydem?» trzeba pędzić do Łodzi, a nie do Warszawy”. 

  Pędźmy zatem do Powszechnego, bo zostały ostatnie bilety!

  Jacek-Braciak-fot.-Maciej-Zakrzewski.jpeg

  Udostępnij