• Po wakacyjnej przerwie Klub Podróżnika PTTK rozpoczął nowy sezon spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

  We wrześniu odbyły się trzy prelekcje: o Gruzji, Bułgarii i USA.

  Gruzja w fotografii

  Nowy sezon rozpoczął się 11 września wernisażem wystawy fotograficznej „Gruzja” Janusza Śmiałowskiego.

  Inspiracją do tego wyjazdu były przeczytane książki o Gruzji – rozpoczął podróżnik. –Historia Gruzji jest skomplikowana, ale ma przepiękne krajobrazy i dobre jedzenie. Gruzini mają ciekawą kulturę i zwyczaje.

  Następnie o kuchni gruzińskiej opowiedział Seweryn Grambor, pasjonat gotowania i historii Pabianic: – Kuchnia kaukaskiego kraju jest kolorowa, świeża, pełna różnych wpływów. Gruzini celebrują kolację.

  W części artystycznej własne wiersze recytowała Mirosława Kuchciak-Brancewicz, a piosenki turystyczne zaśpiewał Dariusz Stępień. Niektóre utwory śpiewała  cała sala.

  Plaże, góry i jaskinie…

  Spotkanie „Plaże, góry i jaskinie, czyli Bułgaria” odbyło się 15 września. O swej wyprawie kamperem opowiedział Janusz Łyskawa, łódzki podróżnik, dwukrotny zwycięzca Nocy Podróżnika Trawers.

  Byłem pełen obaw, gdyż bałkańskie tereny wzbudzały wątpliwości i obawy – mówił. – Ale na przetarcie szlaków pojechałem dwa lata temu do Sopotu w Bułgarii z grupą paralotniarzy. Miejscowość słynie z róż oraz z produktów z nich, między innymi z różanych olejków i konfitur. Doświadczyłem normalności i życzliwości ludzi.

  Podróżnik powrócił do Bułgarii. Pojechał oplem astra combi.

  – Zaczęliśmy od półwyspu Kaliakria. Miejsce turystyczne. Rosły tam ogromne plantacje słoneczników. Kamienny Brzeg zachwycił klifami mającymi kilkadziesiąt  metrów…

  Następnie Łyskawa wyruszył na zachód. Celem był Kamienny Las.

  – Formacja skalna ma wygląd kolumn rzymskich…

  Dalsza trasa liczyła wiele atrakcji. Były klasztory prawosławne wyryte w skałach koło Shumen, zbiornik Ticha, jaskinia Devetashka oraz wodospad Kruszuna.

    – Ciężko było plan spełnić, gdyż ciągle odkrywałem wiele nowych ciekawych miejsc krajoznawczych – podsumował Janusz Łyskawa.

  Amerykańska przygoda

  Podróżnik Arkadiusz Niewiadomski wraz z córką Antoniną opowiedzieli 22 września w Klubie Podróżnika o sierpniowej wyprawie do Stanów Zjednoczonych.

  Spotkanie „ROUTE 101 – przez Waszyngton, Oregon i Kalifornię”  w MBP cieszyło się powodzeniem. Wśród uczestników było też kilku byłych studentów, gdyż prelegent przez kilkanaście lat pracował na wydziale geografii Uniwersytetu Łódzkiego.

  – US Route 101, droga mająca przeszło dwa tysiące kilometrów wzdłuż zachodniego wybrzeża ,była dla nas kierunkiem wyprawy – rozpoczął Niewiadomski. – Ale kilka razy zjeżdżaliśmy z trasy, aby zobaczyć atrakcyjne miejsca.

  Wyprawę rozpoczęli w Seattle, gdzie w niedalekiej okolicy mieszka ich rodzina.

  – Najdziwniejszą dla turystów atrakcją tego miasta jest Gum Wall, czyli ściana z przylepionymi gumami do żucia – dzieliła się wrażeniami Antonina, uczennica I LO.

  Trasa wiodła przez Góry Kaskadowe, Park Narodowy Redwood z wysokimi sekwojami, Park Narodowy Lassen Volcanic z czynnymi wulkanami, a zakończyła się w San Francisco.

  foto: klub

  Udostępnij