• 9 października na terenie MOSiR-u odbyła się konferencja prasowa prezydenta Grzegorza Mackiewicza oraz wiceprezydentów – Aleksandry Jarmakowskiej-Jasiczek i Marka Gryglewskiego. Obecni byli również radni miejscy oraz prezesi pabianickich klubów sportowych.

  Konferencja dotyczyła inwestycji, na jakie pabianicki samorząd starał się pozyskać dofinansowanie ze środków rządowych. W większości bezskutecznie.

  – W marcu złożyliśmy wniosek dotyczący budowy i remontu chodników. Obecnie jesteśmy na 23. Miejscu na liście rezerwowej, co oznacza, że dofinansowanie jest raczej nierealne. Wnioskowaliśmy o dofinansowanie wysokości 2 milionów złotych, a cały koszt inwestycji miał wynieść około 3 milionów – mówił wiceprezydent Marek Gryglewski. – W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wnioskowaliśmy o wybudowanie oraz remont dróg Pabianicach. Były to dwa wnioski – jeden z nich został odrzucony, więc realizacja przedsięwzięcia na ul. Dereniowej, Zaradzyńskiej i Cedrowej jest w tej chwili nierealna. Wniosek dotyczący remontu ulic Husarskiej, Popławskiej, Ornej, Barucha, Odrodzenia i Świątka poskutkował uplasowaniem na liście rezerwowej.

  Jak poinformował wiceprezydent, odrzucone zostały także wszystkie cztery pabianickie wnioski o środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dotyczyły one Miejskiego Ośrodka Kultury, renesansowego zamku, położonego obok dawnego budynku szkolnego oraz modernizacji domu fabrycznego firmy Kindler przy ul. Traugutta 2. Zastępca prezydenta przekazał również, że miasto otrzyma dofinansowanie wysokości 2 milionów złotych na przebudowę dróg – drogi wschodniej i południowej przylegających do placu Starego Rynku.

  W sprawie boiska głos zabrała wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek:

  – Otrzymaliśmy 7,9 mln zł na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią, które powstanie właśnie na terenie MOSiR. Na boisku będzie zaplecze sanitarne, szatnie, oświetlenie, trybuny, miejsca parkingowe. Będzie to boisku wykorzystywane przez dwa kluby – MUKS Włókniarz oraz PTC Pabianice. Planowane jest też wykorzystanie boiska w celach komercyjnych. Realizację inwestycji rozpoczniemy w najbliższym czasie i nawet za rok powstanie tu nowe boisko, tak bardzo potrzebne pabianickim sportowcom. Bardzo cieszymy się, że powstanie miejsce, w którym będzie można rozwijać sportowe talenty.

  Prezydent Grzegorz Mackiewicz dodał:

  – Mieliśmy możliwość złożenia jeszcze jednego wniosku w kwocie do 30 milionów złotych. Za naszymi plecami znajduje się stary basen. Już dziewięć lat temu miał powstać basen powiatowy, co nie doszło do skutku. Dwa lata temu złożyliśmy do Polskiego Ładu wniosek o baseny odkryte przy ul. Grabowej, ale nie uzyskał on dofinansowania. W ostatnim czasie złożyliśmy do Polskiego Ładu wniosek na 30 milionów złotych wraz z wkładem własnym na budowę krytego basenu w Pabianicach. Niestety, nie otrzymaliśmy tych środków. Nie będziemy ustawali w próbach uzyskania dofinansowania zewnętrznego tej niezwykle ważnej inwestycji. W listopadzie rozpoczniemy społeczne konsultacje dotyczące tego, jak powinien wyglądać ten obiekt.

  Docelowo ma powstać obiekt ze sportową niecką basenową z trybunami, basenem rekreacyjno-edukacyjnym dla dzieci uczących się pływać i niecka basenowa dla dzieci niepływających, strefą saun, jaccuzi, zapleczem socjalnym i gastronomicznym. Podobny obiekt działa w Zduńskiej Woli. Ze względu na dotychczasowe niezrealizowanie projektu, prezydent zapowiedział wysłanie stosownych pism do osób, które przed nadchodzącymi wyborami deklarują pomoc przy inwestycji. Skierował również podziękowania do tych, którzy dotąd wsparli ideę powstania nowych obiektów w Pabianicach.

  Głos zabrał także przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Rąkowski:

  – Doskonale wiedzieliśmy, jak potrzebne jest boisko ze sztuczną nawierzchnią. Niestety, nie stać nas na finansowanie takich przedsięwzięć z własnych środków, nie możemy też pozyskiwać środków unijnych, które były motorem rozwoju naszych miast. Cieszymy się natomiast z tego, że gdy zakończymy cały cykl inwestycyjny, czeka nas kolejne przedsięwzięcie – budowa upragnionego basenu. Bez wsparcia zewnętrznego samorządów nie stać na samodzielne realizowanie inwestycji, co musimy zmienić. Będziemy kibicować temu, aby powstał w naszym mieście nowy rodzinny basen. Będziemy traktować ten temat jako priorytetowy.

  Udostępnij