• W parku przy zamku we wtorek przytulaliśmy się do drzew…

  10 października w parku im. Juliusza Słowackiego odbyły się obchody Światowego Dnia Drzewa. Uczestniczyli w nich: prezydent Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydenci Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek oraz Marek Gryglewski, a także naczelnik wydziału środowiska UM Agnieszka Pietrowska. Obecne były również dzieci z przedszkola „Kameleon”.

  Na łonie natury zarówno dorośli, jak i najmłodsi, dzielnie odpowiadali na pytania prezydenta dotyczące np. obwodu najstarszego drzewa w parku. Jak podkreśliła naczelnik Pietrowska, zostanie ono niebawem ogłoszone pomnikiem przyrody.

  Przyszedł też czas na… przytulanie się do drzew. Zachęcali do tego prezydent, wiceprezydenci, naczelnik Agnieszka Pietrowska, a także radna Dorota Pędziwiatr. Okazuje się, że takie „bliskie spotkanie” z przyrodą jest okazją do poczucia wyjątkowej energii oraz tego, jak drzewa komunikują się między sobą. Czułością drzewa otaczały osoby w każdym wieku!

  Podzieleni na drużyny pabianiczanie otrzymali cebulki kwiatów (tulipany i krokusy), które zostaną posadzone przed budynkami szkół naszego miasta. Najmłodsi ze Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z opiekunami, zachęcani przez prezydenta, wybrali się na skwer przy ul. Stary Rynek 22, aby przyjrzeć się sadzeniu nowych drzew. Za wsadzanie pięciu platanów odpowiedzialni byli wraz ze swoimi drużynami: wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, wiceprezydent Marek Gryglewski, radne Iwona Marczak i Dorota Pędziwiatr oraz – wraz z prezydentem Mackiewiczem – reprezentantka niepełnosprawnych pani Paulina. Drzewa otrzymały kolejno imiona: Ola, Marek, Iwona, Dorota oraz Paulina.

  Wsadzamy dziś drzewa, które zapewnią nam czyste powietrze, ale starajmy się też nie wprowadzać dwutlenku węgla do atmosfery. Ograniczajmy naszą aktywność, która wiąże się ze spalaniem czegokolwiek. Proponuję korzystanie z ekologicznych środków transportu, wśród których mamy zarówno rower, jak i swoje własne nogi. Wyjdzie to na zdrowie nam, a także będzie korzystane dla naszego środowiska – zaapelował prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  foto: red.

  Udostępnij