• 20 października Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje prapremierę „Pozorów” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. „Data nie jest przypadkowa, jesienią tego roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Marca Camolettiego – autora sztuki” – przypomina Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru. Również w piątek wręczone zostaną nagrody dla laureatów ostatniej edycji konkursu „Komediopisanie”. Z kolei w sobotę odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany „Dlaczego wstydzimy się komedii?”. Weźmie w nim udział między innymi Juliusz Machulski.

  Pozory i półprawdy…

  Komedia Camolettiego w 100-lecie urodzin 

  Komedia „Pozory” to nowe przygody uwielbianej przez publiczność (nie tylko łódzką) pomocy domowej Nadii – bohaterki kilku spektakli i internetowego serialu. – „Prapremierę sztuki przetłumaczonej specjalnie dla nas przez Bartosza Wierzbiętę zaplanowaliśmy na jesień, kiedy przypada 100. rocznica urodzin Marca Camolettiego. To francuski autor, który z niezwykłą precyzją i intuicją potrafi budować komediową fabułę. Jego sztuka «Boeing, Boeing» została wpisana do księgi rekordów Guinnessa za największą liczbę wystawień i do dziś jest grana z wielkim powodzeniem” – mówi Ewa Pilawska.

  W „Pozorach” – podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu z Nadią – akcja spektaklu przeniesiona jest do łódzkich realiów. Tym razem Nadia rozpoczyna współpracę z nowym pracodawcą – uznanym producentem filmowym, który razem z żoną mają dom w Żabiczkach pod Łodzią. Szybko okazuje się, że głównym zadaniem Nadii nie jest porządkowanie domu, a raczej życia, które jest wyjątkowo skomplikowane… – „Spektakl stawia pytania – między innymi o to, na ile prawda pomaga nam w życiu, a na ile nam przeszkadza? Czemu stwarzamy pozory, dlaczego przybieramy pozy? Czemu żyjemy w świecie półprawd? Czy w ten sposób chcemy się przed czymś uchronić? Czy to forma bezpiecznej ucieczki?” – pyta reżyser Jakub Przebindowski. 

  Scenografię spektaklu przygotował Wojciech Stefaniak, kostiumy Anna Poniewierska. Na scenie zobaczymy Aleksandrę Bogulewską, Paulinę Nadel, Sebastiana Jasnocha, Michała Lachetę i Arkadiusza Wójcika. Spektakl będzie można obejrzeć 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29 października, 15, 16, 17, 18, 19, 20 listopada oraz w kolejnych miesiącach. Na wiele terminów nie ma już biletów.

  Nagrody dla laureatów „Komediopisania”

  – „Po prapremierze «Pozorów» oficjalnie wręczymy nagrody laureatom siódmej edycji organizowanego przez nas konkursu «Komediopisanie» – Pawłowi Mossakowskiemu, Katarzynie Knychalskiej, Jerzemu Rubaszewskiemu i Marcinowi Bałczewskiemu” – zapowiada Pilawska. „Zwycięskimi tekstami są zainteresowani reżyserzy, mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli spotkać się na prapremierze. To bardzo ważne, ponieważ w teatrze bardzo rzadko sięga się po polskie teksty prapremierowe, w szczególności komediowe. Tymczasem bez ciekawości, odwagi, podjęcia ryzyka artystycznego nie zbudujemy polskiego języka komedii, o co jako Polskie Centrum Komedii zabiegamy” – podkreśla Ewa Pilawska.

  Dyskusja „Dlaczego wstydzimy się komedii?”

  W sobotę 21 października o 14:00 na Małej Scenie odbędzie się dyskusja zatytułowana „Dlaczego wstydzimy się komedii?”. Poprowadzi ją Jacek Wakar, a w dyskusji wezmą udział Juliusz Machulski i Jacek Cieślak.

  Uczestnicy zastanowią się między innymi, z czego wynika brak szacunku dla komedii i skąd jej zła „gęba”? Czy to wynik naszych kompleksów? Dlaczego istnieje hierarchiczny, fałszywy podział na teatr artystyczny i rozrywkowy, z którym z góry utożsamiana jest komedia? Dlaczego w przestrzeni twórczości wstydzimy się poczucia humoru? Dlaczego boimy się mówić z dystansem o sprawach poważnych?

  Dyskusja będzie transmitowana na żywo na profilu Facebookowym Teatru Powszechnego w Łodzi. Bilety kosztują symboliczną złotówkę.

  Udostępnij