• Oddział Rejonowy PCK w Pabianicach z radością informuje, że po raz pierwszy od pandemii COVID odbyła się akcja poboru krwi w jednej z pabianickich szkół. Konkretnie w Zespole Szkół nr 3.

  To bardzo ważna data, bowiem do tego momentu młodzi ludzie mogący oddawać krew musieli sami chodzić do punktu pobrań.

  – Związane z tym statystyki bardzo dobitnie świadczą o tym, że nie zawsze chęć oddania krwi była połączona z wyjściem do punktu pobrań – wyjaśnia prezes oddziału Andrzej Chałupka. Młodzi krwiodawcy nie zawsze chętnie korzystali z takiej okazji. I tak na przykład, jeśli w ciągu dwóch miesięcy przed pandemią na terenie szkoły odbyły się dwie akcje poboru krwi, to średnio krew oddawało 30/40 osób. Kiedy tych akcji zabrakło, to krew oddawało 4/6 osób. Różnica kolosalna, stąd z tak wielkim zadowoleniem odnotowujemy fakt, że krew będzie można znów oddawać na terenie szkół.

  Początek został zrobiony. 24 października w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Gdańskiej krew oddało 21 osób. Zebrano jej 9.450 ml.

  W tym dniu spytaliśmy uczniów szkoły, dlaczego zdecydowali się na oddawanie krwi i dlaczego jest to dla nich tak ważne?

  – Przyszłam na dzisiejsze spotkanie, ponieważ chciałam zacząć pomagać, to moje pierwsze oddawanie krwi – odpowiedziała nam Aleksandra. – Zawsze chciałam to zrobić, a teraz, gdy mam skończone 18 lat, nareszcie mogę. Będzie to mój wyjątkowy prezent urodzinowy. Jako dziecko dużo chorowałam, również potrzebowałam krwi. Dlatego też chciałam teraz, gdy jestem już zdrowa, pomóc innym.

  Zuzanna dodała: – Oddaję krew po raz pierwszy. Chciałabym uratować komuś życie, pomóc komuś

  Brawo, uczniowie!

  Udostępnij