• Funkcjonariusze Straży Granicznej, działając pod nadzorem Prokuratury Krajowej, zatrzymali w Zgorzelcu rekordowy transport 183 kg marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 8 mln zł. Przewożącym narkotyki był pabianiczanin.

  Do zdarzenia doszło 6 października w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie). Z ustaleń mundurowych wynikało, że w zestawie ciężarowym jadącym z jednego z krajów Europy Zachodniej mogą być przewożone znaczne ilości narkotyków.

  Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Dorohusku (Nadbużański OSG) i Zgorzelcu (Nadodrzański OSG) przy ścisłym współdziałaniu z funkcjonariuszami z Krajowej Administracji Skarbowej oraz policji ze Zgorzelca podczas kontroli drogowej zestawu ciężarowego TIR znaleźli przemycaną marihuanę. Obecność narkotyków wskazał funkcjonariuszom obecny podczas kontroli pies służbowy. Dodatkowo, wykorzystując do tego celu mobilny rentgen, potwierdzono konkretne miejsce ukrycia narkotyków. Paczki z marihuaną ukryte były w specjalnie skonstruowanej skrytce w podłodze naczepy.

  Nielegalny towar o łącznej wadze ponad 183 kg próbował wwieźć na terytorium Polski 50-letni mieszkaniec Pabianic. Funkcjonariusze z placówki SG w Dorohusku ustalili również osobę podejrzaną o zorganizowanie ujawnionego przemytu marihuany. Do sprawy został zatrzymany 34-letni Polak. W miejscu jego zamieszkania we Wrocławiu funkcjonariusze SG zabezpieczyli dowody świadczące o popełnionym przestępstwie oraz gotówkę w kwocie ponad 720 tys. zł.

  Obu zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzut wewnątrzwspólnotowego nabycia na terenie UE i przewozu znacznych ilości środków odurzających, za co grozi im kara pozbawienia wolności od 3 do 20 lat.

  Decyzją Sądu Rejowego w Lublinie zostali oni tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy, niewkluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

  foto i film: Nadbużański OSG

  Udostępnij