W nocy z 11 na 12 listopada, z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Kino Tomi zaprasza w swoje progi. Dzień Niepodległości to także święto polskiej kultury. Jest to czas, w którym cieszymy się z polskich tradycji i celebrujemy nasze pochodzenie. Ta sobotnia noc to również świetna okazja do obcowania z rodzimą sztuką, w tym kinematografią.
GDZIE: Kino Tomi, Gdańska 4, Pabianice
KIEDY: noc 11/12 listopada
Zaprezentujemy Państwu 4 rodzime produkcje:
„STRZĘPY” – godz. 22:00
reż. Beata Dzianowicz
rok produkcji: 2023
gatunek: dramat
obsada: Michał Żurawski, Grzegorz Przybył, Agnieszka Radzikowska
Bilety: https://tinyurl.com/ken8xsej
Paterokowie to kochająca się wielopokoleniowa rodzina. Mieszkają na Śląsku, prowadzą spokojne życie i cieszą się wspólnie spędzanymi chwilami. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie. Gerard zaczyna dziwnie się zachowywać, ma problemy z pamięcią, łamie normy i konwenanse. Okazuje się, że to pierwsze symptomy Alzheimera. Choroba szybko postępuje. Mężczyzna staje się nieobliczalny i coraz mniej przypomina siebie. Bliscy robią wszystko, by mu pomóc, ale z czasem i oni zaczynają „chorować”. Łączące ich relacje zostają wystawione na próbę. Na światło dziennie wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje. Adam staje przed dylematem – życie pod jednym dachem z chorym ojcem czy zadbanie o dobro żony i córki. Jaką decyzję podejmie? Jak bardzo Alzheimer zmieni życie Pateroków? Czy podrze je na strzępy?
„PSY” – godz. 22:30
(FILM PO REKONSTRUKCJI CYFROWEJ)
reż. Władysław Pasikowski
rok produkcji: 1992
gatunek: sensacyjny
obsada: Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura
Bilety: https://tinyurl.com/2ssc7uys
Dawni funkcjonariusze UB po weryfikacji rozpoczynają pracę w policji. Franz Maurer, który w starym systemie robił karierę dzięki małżeństwu z córką ministra, musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Skierowany do walki ze zorganizowaną przestępczością odkrywa, że po drugiej stronie barykady stoją dwaj dawni koledzy po fachu. W jednej akcji traci trzech ludzi i postanawia się zemścić, a jego dawny przyjaciel Olo nie daje się wciągnąć do współpracy. Zwolniony z policji, zdążył już znaleźć lepszych pracodawców. W dodatku dziewczyna, którą zaopiekował się Franz, odchodzi, szukając bardziej opłacalnego związku.
„DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR” – godz. 00:00
reż. Jan Holoubek
rok produkcji: 2023
gatunek: thriller szpiegowski
obsada: Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt, Wiktoria Gorodeckaja
Bilety: https://tinyurl.com/je3w364w
W polskim wywiadzie wojskowym istniał specjalny rodzaj szpiegów – ich metodą działania była kradzież tożsamości, a stawką kara śmierci. Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80., a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans Steiner mieszka w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.
„NA ZAWSZE MELOMANI” – godz. 00:30
reż. Rafał Mierzejewski
rok produkcji: 2023
gatunek: dokumentalny
Bilety: https://tinyurl.com/29j936ad
Historia zespołu jazzowego, który powstał na przełomie 1949 i 1950 roku w Łodzi, Poznajemy ją dzięki materiałom archiwalnym przeplatającymi się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: Andrzeja „Idona” Wojciechowskiego, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego oraz wielu innych. Naszym przewodnikiem jest Marcin Bzyk – muzyk, raper, twórca niezależny, który rozpoczął swoją przygodę z jazzem od nagrania „Story of Polish Jazz” z Jarosławem Śmietaną. A wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA, na ul. Moniuszki. A mogła trafić gdzie indziej. Historia Melomanów jest nierozerwalnie związana z historią polskiego filmu i Szkoły Filmowej w Łodzi, której absolwentami byli „Duduś” Matuszkiewicz, „Idon” Wojciechowski oraz wybitny operator Witold Sobociński.
Bilety na wybrane seanse można zakupić w kasie kina lub online.