• Miłośnicy muzyki z zachwytem wysłuchali recitalu fortepianowego Jakuba Kuszlika. Laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpił w sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury.

  – Z wielką radością zapowiadam dzisiejszy koncert. Ale jesteśmy w nastroju jesiennym i smutnym, gdyż dzisiaj są imieniny Karola, nieżyjącego już naszego patrona – rozpoczął muzyczny wieczór Hieronim Ratajski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Nicze.

  Na przestrzeni 23 lat towarzystwo zorganizowało 73 koncerty, w tym laureatów konkursu Chopinowskiego, m.in. Kevina Kennera, Erica Lu oraz  Kate Liu.

   – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Z regionu łódzkiego do najdalszego etapu w 1970 roku zaszedł pabianiczanin Karol Nicze, otrzymując wyróżnienie. Pod jego imieniem działa towarzystwo muzyczne organizujące ten koncert – powiedziała Lidia Baczyńska, studentka 3. roku Akademii Muzycznej w Łodzi, która poprowadziła koncert i przybliżyła słuchaczom sylwetkę pianisty.

  Jakub Kuszlik został laureatem IV Nagrody 18. edycji konkursu oraz otrzymał Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. To znakomity młody pianista, który kształcił się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W lutym ubiegłego roku ukazał się jego pierwszy solowy album pt. „Brahms, Chopin”.

  Pianista rozpoczął recital sonatą fortepianową c-moll z katalogu Hobokena o. nr 20 Józefa Haydna. Następnie zagrał „Images” Claude Debussy’ego.

  – To cykl trzech miniatur skomponowanych na początku dwudziestego wieku, które były zainspirowane twórczością  Chopina – mówiła prowadząca.

  W drugiej części koncertu Kuszlik zagrał utwory Fryderyka Chopina. Rozpoczął Fantazją f-moll op. 49. Następnie zagrał trzy mazurki: G-dur, As-dur, cis-moll. Koncert zakończył utworem scherzo cis-moll op. 39.

  – Utwór swój początek miał ma Majorce, gdzie stan kompozytora się pogorszył, a został już ukończony po powrocie do Paryża, co mogło mieć wpływ na mocno kontrastujące fragmenty – przeczytała Lidia Baczyńska.

  Na bis laureat konkursu Chopinowskiego zagrał kompozycje Ignacego Paderewskiego i  Fryderyka Chopina.

  Rewelacyjny koncert! Zaskakujący był różnorodny repertuar – podzieliła się wrażeniami Agnieszka Ratajska-Wieczorek, wicedyrektor PSM I i II stopnia w Pabianicach.

  Wieczór muzyczny zakończyły wspólne zdjęcia pianisty z pabianickimi słuchaczami oraz rozdawanie autografów.

  Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze, a współorganizatorem Urząd Miejski w Pabianicach i MOK. Patronat sprawował prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

  foto: Ol.

  Udostępnij