• Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach „Środy z Profilaktyką” przygotował garść informacji dla panów w związku z listopadową akcją „Movember”.

  Mężczyźni częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy wystąpią dolegliwości bólowe. Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. Tymczasem choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę.

  Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5 proc. wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie. Na raka jąder chorują głównie młodzi mężczyźni. 70 proc. zachorowań na ten typ nowotworu występuje u osób między 20. a 39. rokiem życia.

  W Łódzkiem w 2022 roku wykonano 393 zabiegi z powodu nowotworu złośliwego gruczołu krokowego, a łącznie 505 (część poza pakietem onkologicznym). Najwięcej w szpitalach w Bełchatowie, Koperniku i WAM w Łodzi. W szpitalu w Zgierzu – 19. W 2021 roku takich zabiegów było 239.

  Od 1 kwietnia 2022 roku leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego (da Vinci) zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Łódzkiem takie operacje, z użyciem robota, mogą być wykonywane w Salve i Koperniku w Łodzi oraz w szpitalu w Bełchatowie. Zastosowanie robotów zmniejsza inwazyjność zabiegów operacyjnych poprzez wykonywanie mniejszych nacięć i mniejszy ubytek krwi, oraz skraca czas rekonwalescencji.

  Przyłącz się do akcji Movember! Panowie, w każdym wieku pamiętajcie o regularnym samobadaniu jąder. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14-35 lat. W 95 proc. przypadków może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie. Po 40. roku życia regularnie badaj prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa otrzymasz od lekarza POZ. Badanie możesz zrobić także w ramach programu Profilaktyka 40+. Po 60. roku życia raz w roku wykonuj USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego. Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na wyleczenie. Może upłynąć kilka lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów choroby.

  Przypominamy męską rozmowę z ekspertem, w której lek. med. Kamil Kuć, specjalista onkologii klinicznej z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu odpowiada na ważne pytania: https://youtu.be/9GWfsfkPS1A?si=fnaZTG9sEwCpn8JS

  Udostępnij