• Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wczoraj, 9 listopada, społeczność Szkoły Podstawowej nr 14 na czele z dyrektorem przekazała prezydentowi miasta własnoręcznie uszytą flagę Polski. Zawisła na domu handlowym „Trzy Korony”.

  Flaga mierzy 10 metrów i jest owocem pracy uczniów oraz ich rodziców. Twórcy przybyli pod ratusz w długim biało-czerwonym korowodzie. Obecna była również wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, która pogratulowała całej społeczności szkolnej tej pięknej inicjatywy.

  Prezydent Grzegorz Mackiewicz stwierdził: – Bardzo dziękuję w imieniu społeczności miasta Pabianic za przepiękną inicjatywę, że wspólnie z kolegami, koleżankami, rodzicami, jak i nauczycielami, wykonaliście taką piękną flagę. Będzie teraz wisieć w centralnym punkcie, aby przypominać pabianiczanom o jednym z najważniejszych świąt wpisanych nie tylko w historię Polski, ale także świadczącym o naszej wolności i niepodległości. Bardzo dziękuję za ten dar.

  Następnie wykonane zostało wspólne pamiątkowe zdjęcie.

  O cel i misję, jaka przyświecała patriotycznej akcji, zapytaliśmy dyrektora SP 14.

  – Połączyliśmy różne pomysły dwóch osób. Szycie flagi to pomysł nauczycielki Jolanty Szymańskiej, kierownik świetlicy. Bardzo mi się spodobał, ale skoro miała powstać flaga, warto byłoby ją jakoś wyeksponować. Moim pomysłem było to, aby wyeksponować ją dla wszystkich mieszkańców Pabianic na budynku SDH. Wszystko odbyło się oczywiście za pośrednictwem prezydenta miasta. W naszej szkole uczymy szacunku do drugiego człowieka i szacunku do Polski. To jest właśnie element szacunku dla państwa polskiego, tradycji, współczesności. Można powiedzieć, że to lekcja patriotyzmu w nieco innej, niespotykanej formie – wyjaśnił dyrektor Dariusz Wypych.

  Natomiast dziś (10 listopada) uroczyste obchody Święta Niepodległości odbyły się w szkole przy ulicy Ostatniej. Rozpoczęły się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz odśpiewania wszystkich czterech zwrotek hymnu państwowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie odbyły się recytacje patriotycznych wierszy, np. „Ojczyzna wolna”. Usłyszeć można było także wykonanie przez uczniów pieśni, takich jak „Pamięć w nas”, „Pierwsza Brygada” oraz „Rota”. Uczniowie przedstawili również dzieje rozbiorów oraz odzyskania niepodległości przez Polskę.

  – Dzisiejsza uroczystość kończy obchody „Dni Niepodległości” w naszej szkole. Gdyby nie to, że 105 lat temu odzyskaliśmy niepodległość, dzisiaj uczylibyście się w języku rosyjskim – podsumował dyrektor i skierował podziękowania do osób zaangażowanych w organizację uroczystości.

  Na zakończenie zrobiona została pamiątkowa fotografia na tle własnoręcznie wykonanej 40-metrowej flagi.

  Udostępnij