• Dziś, 11 listopada, w dniu 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyły się powiatowo-miejskie uroczystości.

  W ramach  obchodów Narodowego Święta Niepodległości o godz. 10.00 odprawiona została uroczysta msza w kościele św. Mateusza, a po jej zakończeniu poczty sztandarowe i delegacje przemaszerowały pod pomnik Niepodległości. O godzinie 11.00 rozpoczął się apel pamięci. Odśpiewano hymn narodowy. Głos zabrali starosta Jacek Wróblewski i prezydent Grzegorz Mackiewicz. Po przemówieniach nastąpiło składanie wiązanek kwiatów przez delegacje.

  Obchody Święta Niepodległości przybierały najróżniejszą formę. Część z nich odbyła się na terenie parkingu Centrum Handlowego “Tkalnia”.

  Ubrani w barwy narodowe pabianiczanie zebrali się na miejscu o godzinie 10.30, aby… zatańczyć poloneza. Parking zamienił się w salę balową, wypełnioną tancerzami w biało-czerwonych barwach. Tańczyli mieszkańcy naszego miasta w każdym wieku, od najmłodszych po tych dojrzałych. 

  Biało-czerwone stroje znalazły również inne zastosowanie. Kolejnym bardzo ważnym punktem spotkania na terenie “Tkalni” było utworzenie przez pabianiczan żywej flagi.

  W tym samym czasie trwała także zbiórka darów dla Domów Pomocy Społecznej, w trakcie której pabianiczanie mogli podzielić się kawą, słodyczami, kosmetykami, artykułami papierniczymi czy ozdobami świątecznymi.

  Dokładnie o godz. 11.11 pabianiccy miłośnicy sportu wyruszyli na 11-kilometrową trasę w 3 grupach: rowerzystów, biegaczy oraz uprawiających nordic walking w ramach IX Pabianickiego Marszu, Rajdu i Biegu Niepodległości.

  Obie grupy świętujących spotkały się po 11.00 przy pomniku Niepodległości.

  foto: red.

  Udostępnij