• Uroczystości nadania tytułu odbyły się w minioną niedzielę w kościele ewangelickim św. Piotra i św. Pawła. Rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru Miasta Pabianic i odśpiewania hymnu państwowego.

  Tytuł „Zasłużony dla Miasta Pabianic” nadawany jest uchwałą Rady Miejskiej za wybitne zasługi dla rozwoju miasta jego mieszkańcom oraz innym osobom, organizacjom, stowarzyszeniom i instytucjom, które za swoją działalność zawodową i społeczną szczególnie zasłużyły się miastu, przyczyniając się do jego rozwoju, pomnożenia dobrobytu lub popularyzowania osiągnięć.

  – W dniu dzisiejszym ten zaszczytny tytuł wobec Rady Miejskiej w Pabianicach i prezydenta Miasta Pabianic oraz grona zaproszonych gości pobierze Magdalena Hudzieczek-Cieślar – powiedział 12 listopada Paweł Rózga, sekretarz Pabianic, który następnie przywitał gości, m.in. biskupa Jan Cieślara, senatora Macieja Łuczaka, przedstawicieli władz samorządowych, w tym Dorotę Więckowską, radną sejmiku wojewódzkiego łódzkiego, która reprezentowała marszałka województwa, nowego starostę Jacka Wróblewskiego.

  Po powitaniu prezydent Grzegorz Mackiewicz przybliżył sylwetkę Magdaleny Hudzieczek-Cieślar.

  Urodziła się 22 maja 1973 roku na Śląsku Cieszyńskim. Z muzyką i śpiewem związana jest od dzieciństwa. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim, w klasie śpiewu solowego. Działalność koncertową rozpoczęła już podczas studiów. W XVI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Pietro Argento we Włoszech zdobyła III nagrodę. Jako solistka i kameralistka koncertuje w kraju i za granicą. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim, jest również nauczycielem akademickim w Akademii Piotrkowskiej. Animatorka kultury i propagatorka sztuki muzycznej. Otrzymała Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

  Następnie o jej zaangażowaniu dla Pabianic przekonywała Dorota Dzikowska, inicjatorka nadania tytułu: – Pabianiczanką stała się z wyboru, ale naszemu miastu oddaje swoje serce, pasję, zaangażowanie.

  Magdalena Hudzieczek-Cieślar w latach 2002-2004 stworzyła cykl comiesięcznych koncertów „Muzyczna niedziela w Pabianicach”. Od 2007 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Świata”. Była twórczynią i redaktor naczelną miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kołowrotek Kulturalny”. Założyła Akademicki Kameralny Chór „Incanto”. Jako śpiewaczka, pedagog, dyrygentka i organizatorka współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami, m.in. Fundacją „My kochamy Pabianice”, Muzeum Miasta Pabianic, Miejską Biblioteką Publiczną.

  Po przybliżeniu sylwetki nastąpiło uroczyste wręczenie wyróżnienia. Akt nadania tytułu oraz odznakę „Zasłużony dla Miasta Pabianic” wręczyli Krzysztof Rąkowski, przewodniczący Rady Miejskiej i prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

  – Jestem tak ogromnie wzruszona. Chciałam podziękować wszystkim, rozpocznę od Rady Miasta. Podziękuję przewodniczącemu, prezydentowi – mówiła wzruszona Magdalena Hudzieczek-Cieślar. –

  Od dziewięćdziesiątego szóstego roku, od momentu przybycia do Pabianic, jestem dzieckiem adoptowanym tego miasta. Bardzo dziękuję wszystkim za te wspólne działanie w obszarze kultury i muzyki. Chciałam zadedykować ten tytuł wszystkim tym, którzy nie urodzili się w Pabianicach, ale przybyli do niego i oddali tutaj serce.

  Dopełnieniem tej uroczystości był koncert „Na skrzydłach muzyki”, który poprowadziła Joanna Janczyk-Wajman, wicedyrektor PSM I i II stopnia w Pabianicach.
  Rozpoczął go kameralny chór „Incanto” pod dyrekcją „Zasłużonej dla Miasta Pabianic” wykonując „Alleluja” Gordona Younga oraz „Rozpal ogień Panie” (tekst Berty Schmidt-Eller do melodii izraelskiej). Następnie Magdalena Hudzieczek-Cieślar zaśpiewała ,,Modlitwę” Oley Speaks i ,,Ave Maria” W. Vavilowa. Wystąpiły też uczennice z klasy śpiewu Magdaleny Hudzieczek-Cieślar z PSM I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim. Jagoda Domagała, Magdalena Major, Nicole Staniszewska-Jabłońska i Zuzanna Stańczuk przy akompaniamencie Katarzyny Kłak (na fortepianie) zaśpiewały m.in. pieśń „Kozak” Stanisława Moniuszki i „Piosnkę litewską” Fryderyka Chopina.
  Po uczennicach wystąpiła Piotrkowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Ewy Izydorczyk-Grzelak, na fortepianie zagrała zaś Anastazja Wilczkowska. Wraz z orkiestrą zaśpiewała Magdalena Hudzieczek-Cieślar, która wykonała arię Aminty z opery „Il re pastore” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

  Niedzielny koncert zakończyło wspólne zaśpiewanie przez artystów i publiczność utworu „Białe róże” Mieczysława Kozary-Słobódzkiego. Wzruszenia nie kryli słuchacze i muzycy.

  Udostępnij