• Już po raz osiemnasty „Agrafka” razem z władzami samorządowymi, środowiskiem sektora pozarządowego, lokalnym biznesem, placówkami oświatowymi, instytucjami, mediami, artystami, mieszkańcami powiatu pabianickiego oraz znanymi społecznikami tworzy przestrzeń, by docenić całoroczną pracę wolontariuszy.

  W ramach tegorocznych obchodów będziemy świętować „osiemnastkę”. Nie zabraknie zatem radości, ale też dojrzałego i mądrego spojrzenia na wolontariat. Zaplanowaliśmy wiele działań, które będą rozwijały i wspierały środowisko wolontarystyczne, a wszystko pod hasłem „Dojrzewanie przez pomaganie” – mówi Katarzyna Zellmer, koordynatorka pabianickich obchodów MDW.

  Hasło nawiązuje do dojrzałego wolontariatu. Wolontariat doświadcza i wzbogaca, ma wpływ na dojrzewanie i kształtuje nas jako człowieka. Wolontariat to również droga, która bardzo wzbogaca, uczy współpracy i pogłębia kompetencje. Dzięki temu człowiek bardzo się rozwija i dojrzewa do roli bycia odpowiedzialnym i empatycznym obywatelem.

  Działania dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu w ramach obchodów:

  Spotkania promujące dojrzały wolontariat (listopad – grudzień)

  W ramach obchodów realizowane będą 45-minutowe spotkania w szkołach podstawowych (klasy VII-VIII) promujące dojrzały wolontariat. Spotkania poprowadzą Agnieszka Jaksa i Damian „Daimon” Nowacki. Chętne placówki proszone są o kontakt wolontariat@agrafka.org.pl. Koordynator: Agnieszka Jaksa, 608-219-556.

  Inspirujący networking dla koordynatorów wolontariatu (listopad)

  Podczas spotkania odbędzie się wymiana dobrych praktyk dla koordynatorów wolontariatu działających w placówkach oświatowych i w organizacjach pozarządowych. Odbędzie się również minisesja inspirująca pt. „Jak wydobyć potencjał z wolontariusza”. Warsztat odbędzie się 27 listopada w godz. 13.00 – 15.30. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres wolontariat@agrafka.org.pl. Koordynator: Agnieszka Jaksa, 608-219-556.

  Integracyjny Turniej Piłki Siatkowej dla Wolontariuszy o Puchar Starosty (listopad)

  Turniej odbędzie się 23 listopada (czwartek) w godz. 8.15 – 14.00 w hali powiatowej przy II LO. W turnieju będą równolegle rozgrywki dwóch grup (szkoły podstawowe oraz szkoły średnie, w tym koordynatorzy wolontariatu). W skład drużyn wchodzą wolontariusze (3 dziewczyny i 3 chłopców). Wygrani zagrają po jednym secie z przedstawicielami władz samorządowych. Chętne szkoły przesyłają wypełniony formularz oraz opisy działań wolontariuszy (po dwa działania dla każdego wolontariusza) na adres wolontariat@agrafka.org.pl. Termin zgłoszeń do 16 listopada. Koordynator: Justyna Marczyńska, 731-856-568.

  Warsztat dla wolontariuszy (listopad)

  Serdecznie zapraszamy na warsztaty dla wolontariuszy:

  „Porozumienie międzypokoleniowe – jak skutecznie pomóc seniorom”. Podczas warsztatu wolontariusze poznają, na czym polegają różnice międzypokoleniowe i jak komunikować się z osobą starszą, aby pomoc była skuteczna. Na warsztat zapraszamy 28 listopada w godz. 17.00 – 19.30 w hotelu Włókniarz (sala szkoleniowa). Warsztat poprowadzi Klaudyna Kubiak, koordynatorka regionalna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem mailowym wolontariat@agrafka.org.pl do 24 listopada.

  „Dodaj sobie skrzydeł” – na tym warsztacie przyjrzysz się swojej motywacji. Poznasz jej źródła i nauczysz się, jak o nią zadbać. Na warsztat zapraszamy 22 listopada w godz. 17.00 – 19.30 w hotelu Włókniarz (sala szkoleniowa). Warsztat poprowadzi Damian Nowacki, psycholog z GW „Agrafka”. Zgłoszenia: wolontariat@agrafka.org.pl do 17 listopada.

  PoMOCni 2023 (listopad)

  Zapraszamy do celebrowania Dnia Wolontariusza poprzez zgłoszenie wolontariuszy do konkursu „PoMOCni 2023”. To wspaniała okazja, aby docenić tych, którzy cały rok angażowali się w pomoc. Zachęcamy, aby szkoły/organizacje zgłosiły jednego najbardziej zaangażowanego wolontariusza. Zgłoszeń można dokonać poprzez formularz https://wolontariatagrafka.pl/2023/10/30/konkurs-dla-wolontariuszyzgloszenia/ w nieprzekraczalnym terminie do 24 listopada. W formularzu należy podać imię i nazwisko zgłaszającego oraz dane wolontariusza, w tym krótki opis jego działań. Do formularza należy dołączyć również zdjęcie wolontariusza. Wszyscy zgłoszeni będą odbierać statuetki starosty podczas Gali Wolontariatu. Koordynator: Adrian Jeliński, 698-128-569.

  Złote Serca (listopad)

  Święto wolontariatu to również czas, aby docenić wszystkich, którzy wspierają wolontariat w powiecie pabianickim. Zachęcamy do zgłoszeń osób/firm/instytucji, które wsparły działania wolontarystyczne w roku 2023. Każdy z państwa może zgłosić dowolną ilość laureatów. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy https://wolontariatagrafka.pl/2023/11/01/zlote-serca-zgloszenia/. Na zgłoszenia czekamy do 24 listopada. Laureaci będą zaproszeni na galę, podczas której otrzymają Złote Serce. Koordynator: Adrian Jeliński, 698-128-569.

  Polonez na Dzień Wolontariusza (grudzień)

  W tym roku świętujemy „osiemnastkę” wolontariatu. W związku z tym zapraszamy na uroczyste celebrowanie. 5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i właśnie w tym dniu, o godz. 16.30 przed Urzędem Miejskim wolontariusze, społecznicy, koordynatorzy wolontariatu, reprezentanci władz samorządowych oraz sympatycy wolontariatu będą tańczyć poloneza. Będzie też kilka niespodzianek i mnóstwo radości.

  Gala Wolontariatu (grudzień)

  Gala to podsumowanie pracy wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu w powiecie pabianickim. W tym roku, oprócz emocjonujących atrakcji, przygotowaliśmy merytoryczną minidebatę. Będzie również występ wyjątkowych gości. Gala odbędzie się 12 grudnia w godz. 11.00 – 13.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach. Na galę zapraszamy wszystkich, którzy czują się wolontariuszami lub organizują pracę wolontariuszy. Potwierdzenie uczestnictwa: wolontariat@agrafka.org.pl do 8 grudnia. Koordynator: Aleksandra Wilczyńska, 570-294-830.

  Zapraszamy chętne osoby do współtworzenia Dnia Wolontariusza. Można stać się wolontariuszem dla wolontariuszy! Wielkim wsparciem byłyby osoby, które chciałyby zrobić filmiki lub fotorelacje z wydarzeń lub wręczyć nagrody dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy. Mile widziani również partnerzy, którzy wesprą nas w innych przestrzeniach. Mocno wierzymy, że wspólnie możemy w przepiękny sposób docenić całoroczną pracę wolontariuszy i całego środowiska, które ją wspiera – dodaje Katarzyna Zellmer, koordynatorka obchodów.

  Kontakt:

  Katarzyna Zellmer, koordynator pabianickich obchodów MDW, tel.: 660-808-322.

  Agnieszka Jaksa, koordynator GW „Agrafka”, tel.: 608-219-556.

  Udostępnij