• We wtorek, 5 grudnia, z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przed Urzędem Miejskim wybrzmiał… polonez. Choć do czasu studniówkowego jeszcze chwila, w ten właśnie sposób świętowali ci, którzy w naszym mieście bezinteresownie pomagają – wolontariusze.

  Wielu z nich (w każdym wieku) pod wodzą koordynatorki Grupy Wolontarystycznej „Agrafka” Agnieszki Jaksy oraz wodzireja Piotra Pająka odtańczyło dostojny taniec w centrum miasta.

  Jaki cel przyświecał takiej właśnie formie roztańczonego spotkania? Odpowiedzi udzieliła nam szefowa „Agrafek”: – Głównym celem jest celebrowanie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Są to osiemnaste obchody, więc jest to imprezaosiemnastkowa, dlatego świętujemy na maksa. Chcemy wspólnie celebrować ten czas polonezem, który jest symbolem dojrzałości.

  Mieszkańcy miasta spontanicznie dołączali do grona tancerzy, co sprawiło, że grupa osób na miejskim „parkiecie” była trudna do oszacowania, ale wyglądała imponująco!

  Do tańca przyłączały się osoby w każdym wieku. Spotkać można było zarówno dorosłych, jak i młodzież, m.in. uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 oraz 14. Nie zabrakło też przedstawicieli innych grup wolontarystycznych – była wśród nich pani Małgorzata, reprezentująca grupę „Złota Rybka”.

  Do wspólnego tańca zachęcał kolejnych przechodniów Piotr Pająk, który instruował, jak poprawnie tańczyć. Opowiedział również o rytuałach związanych z polonezem i dziejach tego tańca. Sam, jak przystało na prawdziwego wodzireja,  wystartował na czele tanecznego korowodu… z ciupagą. Ogromne wrażenie sprawił „wąż” utworzony przez wszystkie tańczące pary.

  Zwieńczeniem poloneza nie był tradycyjny ukłon – wszyscy zgromadzeni przybili sobie „piątki”, mówiąc sobie wzajemnie: „Dobrze, że jesteś”.

  A czy polonez był jedynym tanecznym akordem? Zupełnie nie! Pod wodzą Piotra Pająka pabianiccy wolontariusze odtańczyli także żywiołowe „Jumbo mambo”.

  Każde spotkanie wolontariuszy jest cudownym sposobem na to, aby się poznać. Polonez to tak naprawdę ostanie działanie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przed wtorkową Galą. Wcześniej można było uczestniczyć w licznych prelekcjach oraz meczu piłki siatkowej – podsumowała uroczyste spotkanie w plenerze Agnieszka Jaksa, szefowa „Agrafki”.

  Udostępnij