• Sąd zdecydował, że 13 kilometrów od węzła Pabianice Północ do Rąbienia jest drogą wojewódzką. Starostwo wyśle pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich o zwrot poniesionych wydatków.

  23 listopada Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Sejmiku Województwa Łódzkiego od wyroku NSA w sprawie pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej (dawnej DK71) i nadania jej kategorii drogi powiatowej. Wyrok jest prawomocny.

  Przez rok zgodnie z decyzją Sejmiku Województwa Łódzkiego dbaliśmy o dawną DK71. Kosztowało to nas 430.000 złotych, dlatego teraz wysyłamy pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich o zwrot poniesionych wydatków – mówi starosta Jacek Wróblewski.

  Zamieszkanie z dawną DK nr 71 zaczęło się w czerwcu 2022 roku, kiedy to radni Sejmiku Województwa Łódzkiego postanowili nie przekształcać dawnej drogi krajowej w drogę wojewódzką. Uchwalili wtedy, że będzie to droga powiatu pabianickiego i powiatu zgierskiego. Dlaczego? W czerwcu został oddanych kolejny odcinek drogi ekspresowej S14, więc dawna DK71 przestała być drogą krajową.

  Radni Powiatu Pabianickiego nie zgodzili się na przejęcie tego odcinka drogi, więc starostwo odwołało się od tej decyzji. Niestety, protest został odrzucony przez wojewodę łódzkiego. Przez rok, bo od 23 listopada 2022, prawie 13 kilometrów drogi wojewódzkiej było drogą powiatową.

  Odwołaliśmy się od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawę wygraliśmy, ale wojewoda złożył wniosek do NSA o kasację wyroku. Na szczęście dla nas wniosek został oddalony. Zgodnie z wyrokiem droga ta jest wciąż drogą wojewódzką – mówi Henryk Brzyszcz, członek Zarządu Powiatu.

  Koszty utrzymania prawie 13 km drogi w ciągu roku pochłonęły 430.000 zł. To cena m.in. łatania dziur, zamiatania, malowania pasów, utrzymywania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, odśnieżania i posypywania piaskiem.

  Punktem wyjścia do analizy problemu była definicja poszczególnych kategorii dróg zawarta w Ustawie z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Ustawodawca jasno tam określił kategorie dróg publicznych, wskazując, że drogami wojewódzkimi są drogi inne niż drogi krajowe, stanowiące połączenia między miastami lub mające znaczenie dla województwa.

  Udostępnij