• Na zaproszenie posła Krzysztofa Habury młodzież z pabianickich szkół średnich wzięła udział w zwiedzaniu Sejmu.


  W wycieczce, która odbyła się w piątek, 8 grudnia, uczestniczyło 48 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 3. Młodzieży towarzyszyli ich nauczyciele ze szkół.
  Wyjazd rozpoczął się o godzinie 7.00 sprzed pabianickiego basenu. Autokar dotarł na miejsce przed godziną 10.00, a potem – po przejściu przez biuro przepustek – rozpoczęło się zwiedzenia gmachu parlamentu wraz z przewodnikiem.
  Młodzież najpierw przeszła przez podziemia sejmowe, w których urządzona jest wystawa o historii polskiego parlamentaryzmu – począwszy od I Rzeczypospolitej, po międzywojnie i czasy obecne. Zaprezentowano makietę parlamentu. Później udali się na galerię sejmową, skąd z góry mogli zobaczyć salę plenarną, na której na co dzień, w trakcie posiedzeń, pracują posłowie. Wtedy też poseł Krzysztof Habura podziękował uczniom za odwiedziny, opowiedział również o kulisach pracy parlamentarzysty w pierwszych tygodniach sprawowania mandatu. Potem przyszedł czas na zadawanie pytań… dotyczyły one codziennych obowiązków poselskich czy też sposobu przygotowania się do wystąpień publicznych.
  Młodzież zapytała posła również o sprawy krajowe, jak na przykład zamrożenie cen prądu, czy finansowanie procedury in vitro, a także pabianickie – przede wszystkim, jakie inwestycje mogą w naszym mieście zostać zrealizowane przy wsparciu polityki krajowej.
  Później przyszedł czas na wspólne zdjęcia z posłem. Konfiguracje były różne, od jednej wielkiej fotografii, po zdjęcia z poszczególnymi szkołami i indywidualne.
  Następnie wycieczka udała się na schody główne i hall główny, gdzie mogła zapoznać się z tablicami pamiątkowymi wmurowanymi w sejmowe ściany, a także wysłuchać historii o parlamentarzystach czasów II Rzeczypospolitej. To właśnie tam odbywają się zazwyczaj sejmowe konferencje prasowe, tam też spotkać można polityków oraz dziennikarzy znanych z telewizji.

  – Cieszę się, że mogłem gościć pabianicką młodzież, uczniów pabianickich szkół, oraz pokazać im Sejm, opowiedzieć o pracy parlamentarzysty i wrażeniach z pierwszych tygodni pobytu w parlamencie. Chciałem uświadomić naszej młodzieży, jak ważne decyzje zapadają w Sejmie i jaki wpływ mają one potem na życie każdego z Polaków – powiedział poseł Krzysztof Habura.
  Na zakończenie uczniowie zjedli wraz z posłem obiad w restauracji sejmowej. Podano zupę pomidorową z makaronem, panierowaną pierś z kurczaka z ziemniakami i marchewką, kompot oraz ciasto.
  W drodze powrotnej uczniowie otrzymali również sejmowe gadżety. Wycieczka zakończyła się powrotem do Pabianic przed godziną 16.00.
  Wycieczka była w całości sfinansowana przez Kancelarię Sejmu RP.

  Udostępnij