• News will be here
  • Miniony weekend w Pabianicach, jak i w całej Polsce, był czasem szczególnym. To właśnie wtedy odbył się finał akcji „Szlachetna Paczka”, nazywany „Weekendem Cudów”.

    Pabianickim magazynem wyjątkowych prezentów był, jak co roku, Zespół Szkół nr 2 przy ul. św. Jana. W sobotę, 16 grudnia, rozpoczęła się akcja gromadzenia i rozwożenia „szlachetnych” podarunków, którymi pabianiczanie zechcieli wesprzeć najbardziej potrzebujących z naszego powiatu. Jak zapewnia pabianicka liderka akcji, Natalia Malinowska, włączonych do akcji było 28 rodzin. Każda z nich otrzymała swoją paczkę. 

    W tę grudniową akcję charytatywną rokrocznie angażują się zarówno całe rodziny, jak i  funkcjonariusze w mundurach. W trakcie „weekendu cudów” ogromnymi sercami wykazali się ochotnicy z: OSP Pabianice, OSP Górka Pabianicka, OSP Pawlikowice, OSP Janowice, OSP Chechło, OSP Mogilno, OSP Rydzyny, OSP Kudrowice, OSP Konin oraz OSP Piątkowisko. Swoją dobroczynnością wykazały się takie instytucje i firmy jak: organizacja chrześcijańska Teen Challange, Zielona Górka, Pamso, katering Palce lizać oraz restauracja Frida. Tradycyjnie starostwo. Nie zabrakło też wsparcia ze strony placówek oświatowych.

    – W tegorocznej akcji brał udział między innymi Zespół Szkół Prywatnych OPTIMA oraz Szkoła Podstawowa w Ksawerowie. Jak co roku nie zabrakło paczki przygotowanej przez przedszkolaki i ich rodziców z Przedszkola Miejskiego numer osiem w Pabianicach. Placówka ta zaangażowana jest w przedświąteczną akcję od samego początku – powiedziała Natalia Malinowska.

    Wolontariuszami Szlachetnej Paczki są młodzi, empatyczni mieszkańcy naszego miasta i powiatu. W 2023 roku było ich 14.

    Przygotowania do 13. edycji rozpoczęły już dużo wcześniej. Wolontariusze działali prężnie, aby najbardziej potrzebujący mogli uznać tegoroczne święta Bożego Narodzenia za wyjątkowe. Były to przede wszystkim rodziny wielodzietne, samotne matki oraz osoby starsze.

    Najczęściej zgłaszanymi prośbami były te o żywność, środki czystości i odzież. W porównaniu z zeszłym rokiem mniejsze było zapotrzebowanie na opał. 

    – Osoby starsze proszą głównie o żywność. Jednej z pań prosiła nawet o okna, ponieważ te, które miała, były stare i nie zamykały się – mówiła nam dwa tygodnie temu Natalia Malinowska. – U rodzin wielodzietnych brakuje głównie żywności i środków czystości. W dużych rodzinach jest to kosztowna i duża potrzeba.

    W tym roku pojawiło się również zapotrzebowanie na łóżka piętrowe, materace, lodówkę, okna czy urządzenie do pochłaniania wilgoci, które mogłoby pomóc mieszkańcom starej kamienicy. Proszono też o materiały do remontu i urządzenia sanitarne do łazienek. Niektóre z tych marzeń udało się spełnić…

    – 13. Finał pabianickiej Szlachetnej Paczki możemy uznać za udany. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy byli z nami przez te dwa dni – powiedziała liderka.

    Podziękowania skierowała również do dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Elizy Matusiak. W tej szkole gromadzone były wszystkie paczki przygotowane w ramach akcji.

    Podczas podsumowania głos zabrały pabianickie wolontariuszki. Skierowały podziękowania do liderki akcji Natalii Malinowskiej, wręczając jej symboliczny prezent. A zwieńczeniem „weekendu cudów” był odświętny tort – wyjątkowo piękny i smaczny. Wszyscy nim się zajadali.

    – Ten weekend był bardzo intensywny. Dużo rodzin, dużo włożonej w akcję energii. Wszyscy dali z siebie 200%. Myślę, że Pabianice lubią pomagać i po prostu lubią ludzi – podsumowała Natalia Malinowska.

    Co ważne, dodajmy, Szlachetna Paczka przyciąga kolejnych pabianiczan. W edycji 2023 kolejne trzy osoby zdecydowały się na bycie jej wolontariuszami. Tak trzymać!

    foto: Karolina

    Udostępnij