• W Dworze Kapituły Krakowskiej odbył się koncert kolęd. Wykonawcami byli uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

  Wydarzenie 15 grudnia rozpoczęła prowadząca spotkanie Marta Kubicka-Skurpel.

  – To niezwykła chwila, kiedy możemy się zatrzymać w tym przedświątecznym pędzie, posłuchać dobrze znanych nam melodii, które łączą pokolenia, sprawiają, że robi się cieplej na sercu. Są dla nas „kotwicą” pozytywnych wspomnień – mówiła.

  Mimo radosnego charakteru spotkania, jego inauguracja naznaczona była smutkiem. Minutą ciszy uczczona została zmarła 13 grudnia Janina Lewandowska, wieloletnia wicedyrektor szkoły muzycznej.

  W trakcie koncertu głos zabrał obecny na uroczystości prezydent Grzegorz Mackiewicz:Przychodzę z życzeniami dla wszystkich nauczycieli, pedagogów oraz dzieci, które będą się tutaj prezentować. Dziękuję za waszą wytrwałość i za to, że poświęcacie swój czas na to, by w Pabianicach rosło nowe pokolenie muzyków. Wszystkiego najlepszego!

  Prezydent przekazał również wicedyrektor PSM Joannie Janczyk-Wajman symboliczny świąteczny upominek. 

  Jak opowiedziała Marta Kubicka-Skurpel, polskich kolęd odnotowanych zostało aż 500. Występ rozpoczął się od jednej z najpopularniejszych „Wśród nocnej ciszy”, związanej historycznie z otwarciem bożonarodzeniowej liturgii. Wykonał ją zespół smyczkowy PSM I stopnia pod przewodnictwem Tomasza Zychli. Muzycy odegrali również skoczną kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

  Nie zabrakło też „hymnu bożonarodzeniowego”, czyli utrzymanej w rytmie poloneza podniosłej kolędy „Bóg się rodzi”. Kolęda, którą znamy powszechnie, miała, jak się okazuje, różne wersje tekstu. W zależności od kontekstu historycznego pojawiały się w niej również zwrotki o charakterze patriotycznym. Wykonał ją duet fortepianowy Zofia Wawrzyniak oraz Jan Dziedzic, przygotowani przez Małgorzatę Adamek. Ponowne wykonanie „Wśród nocnej ciszy”, tym razem na saksofonie, zawdzięczamy Stanisławowi Rychterowi, któremu akompaniowała Marta Kubicka-Skurpel.

  Przyszedł również czas na współczesną kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie”, którą zagrał duet fortepianowy Zofia Wawrzyniak oraz Maja Rzepkowska. Na klarnecie „Do szopy, hej, pasterze” oraz patriotyczną „Dzisiaj w Betlejem” wykonało trio: Lena Jakóbek, Jan Wankiewicz oraz Błażej Grzegorczyk, za których przygotowanie do występu odpowiedzialny był Grzegorz Głaszcz.

  Dzięki kwartetowi „Skrzypcomaniak” (w składzie Agata Bara, Hanna Furmańska, Anna Jeżewska i Tomasz Michalak) przygotowanemu przez Annę Klubczewską mogliśmy poczuć się jak… „Mędrcy świata”, a także usłyszeć klasyczny już na całym świecie utwór „Jingle bells”.

  Flecista Łukasz Łubisz, skrzypaczka Zofia Łachacz oraz gitarzystka Maja Rzepkowska wykonali wiązankę popularnych kolęd: „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Mizerna Cicha” oraz „Wśród nocnej ciszy”. Co ciekawe, podopieczni Joanny Janczyk-Wajman opracowali muzycznie utwory całkowicie samodzielnie, co dodało uroku pięknemu występowi.

   Adam Hawryluk-Świerczyński wykonał na saksofonie zachęcającą do marszu kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Akompaniowała mu Marta Kubicka-Skurpel. Kolejne dwie kolędy – „Wesołą nowinę” oraz pełniącą funkcję kołysanki i popularną w zakonach żeńskich „Gdy śliczna Panna” –  wykonane zostały przez duet fortepianowy: Dominikę Lisowską i Julię Żak. Duetowi trębaczy – Ignacemu Olko oraz Mateuszowi Gajdzie – zawdzięczać mogliśmy ponowne spotkanie z „Mędrcami świata” oraz usłyszeć „Przybieżeli do Betlejem”. Kolejnym akcentem anglojęzycznym był współczesny utwór „The Christmas Waltz” Leny Orsy w wykonaniu duetu fortepianowego Oliwii Kruk oraz nauczycielki szkoły muzycznej Mai Małek.

  Zwieńczeniem wprawiającego w świąteczny nastrój występu był duet akordeonowy Szymona Rzepkowskiego oraz Franciszka Poterały, którzy wykonali „Tryumfy Króla Niebieskiego” i „Jezusa Narodzonego” oraz wspólne odśpiewanie przez wszystkich uczestników kolędy „Lulajże, Jezuniu”.

  foto: Karolina

  Udostępnij