• Po grudniowym spotkaniu dotyczącym Chanuki i Bożego Narodzenia zachęcamy do wspólnej dyskusji podczas kolejnej odsłony z serii „Porozmawiajmy o wierze”.

    W styczniu obchodzony jest Dzień Judaizmu. Także na styczeń przypada rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Pamiątki te wskazują na trudne stosunki pomiędzy chrześcijanami i żydami.

    Przez wieki obie społeczności żyły w Europie i w Polsce obok siebie. Nie był to, niestety, tylko czas dobrosąsiedzkich relacji. W czasie tego współistnienia nie raz dochodziło do przeróżnych oskarżeń, prześladowań czy ataków. Jakie były główne przyczyny pogromów: inspiracje polityczne, przyczyny materialne, a może pobudki religijne? Jaką rolę odgrywał w tych wydarzeniach Kościół? Jak na przestrzeni wieków zmieniał się obraz Żydów z kościelnym zwiastowaniu?

    Na otwarte spotkanie o Kościele i antysemityzmie zapraszamy – w imieniu organizatorów – w poniedziałek, 15 stycznia, o godz. 18.00 do sali ewangelickiego domu parafialnego w Pabianicach (ul. Zamkowa 8). Poprowadzi je pastor pabianickiego zboru ewangelickiego, biskup Jan Cieślar.

    Udostępnij