• Niska temperatura sprawia, że wiele osób może być narażonych na utratę zdrowia lub życia wskutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze prowadzą działania prewencyjne i interwencyjne, aby zapobiec ewentualnym tragediom z ich udziałem.

  Jak co roku w okresie jesienno-zimowym policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni potrzebujący pomocy oraz schronienia w związku z obniżającą się temperaturą.

  Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach oraz strażnicy miejscy patrolują ulice miasta, zwracając szczególną uwagę na parki, pustostany oraz ogródki działkowe. To właśnie tam najczęściej przebywają osoby nieposiadające dachu nad głową.

  Ze względu na swoją nieporadność życiową, nie są w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego policjanci współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych i od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na ich rzecz – mówi sierż. sztab. Agnieszka Jachimek, rzecznik pabianickiej policji. – Apelujemy również do wszystkich mieszkańców o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Często właśnie tylko dzięki empatii przechodniów udaje się zapobiec tragedii i służby w porę odwożą wychłodzoną osobę do szpitala albo do placówek pomocowych.

  W takich sytuacjach należy dzwonić na numer alarmowy 112 lub stacjonarny do dyżurnego właściwej jednostki policji. W każdym przypadku, który nie wymaga pilnej interwencji, można umieścić informację w aplikacji mobilnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

  Z listy dostępnych oznaczeń, znajdujących się w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Policjanci odbiorą taki sygnał i niezwłocznie go sprawdzą. Pomóc może każdy. To nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie – dodaje funkcjonariuszka.

  foto: policja

  Udostępnij