• Dzieci i nastolatki w kryzysie psychicznym od 1 stycznia 2024 roku mają do dyspozycji kolejne miejsca, w których otrzymają pomoc. Na liście są również Pabianice.

  Łódzki NFZ zakontraktował w Sieradzu nowy ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzież oraz dwa centra zdrowia psychicznego z oddziałem dziennym i poradnią zdrowia psychicznego w Pabianicach i w Łodzi.

  Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – II Poziom Referencyjny zaprasza: Pabianickie Centrum Medyczne, ul. Jana Pawła II 68, tel. 42 225 39 30.

  Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi i Pabianicach działają na drugim z trzech poziomów nowego modelu, w jaki zorganizowana jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tu młodzi pacjenci z zaburzeniami nastroju, nerwicami związanymi ze stresem, zaburzeniami psychotycznymi uzyskają fachową wielospecjalistyczną pomoc. Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci (trzeba mieć do nich skierowanie).

  W Centrach jest lekarz psychiatra dla dzieci i młodzieży, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Na oddziale dziennym podopieczni mają opiekę lekarską i pielęgniarską, leki, programy terapeutyczne, niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, edukację i konsultacje dla rodzin.

  Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18.roku życia, którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 już o 22% więcej, bo 56,7 tys. Łódzkie ma jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób, czyli 4,9%,  w stosunku do ludności województwa, które w 2021 roku zrealizowały co najmniej jedną receptę na refundowany lek przeciwdepresyjny. 

  Udostępnij