• W środę, 10 stycznia, w Belwederze strażakom Państwowej Straży Pożarnej biorącym udział w misji ratowniczej po trzęsieniu ziemi w Turcji wręczono Krzyże Zasługi Za Dzielność.

    6 lutego 2023 roku Turcję i Syrię nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Zawaliły się budynki, tysiące osób zginęło, a jeszcze więcej zostało rannych. Na miejscu pracowały setki ratowników, strażaków oraz specjalistycznych psów.

    Na pomoc dotkniętym trzęsieniem ziemi krajom ruszyły służby z całego świata. Swoich mundurowych wysłała także Polska: Ciężką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą HUSAR. W jej skład weszło 14 funkcjonariuszy pracujących na co dzień w Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej „Łódź”, w tym 2 pochodzących z powiatu pabianickiego. Byli to działający w łódzkiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 w Łodzi druhowie Arkadiusz Głowacki (jednocześnie strażak z OSP Konstantynów) oraz dobronianin Paweł Gajda.

    Na wniosek szefa MSWiA prezydent RP podjął decyzję o odznaczeniu 76 strażaków z grupy HUSAR. W trakcie 8 dni misji w Turcji strażakom udało się uratować 12 osób uwięzionych pod gruzami, w tym trójkę małych dzieci.

    foto: st. bryg. Karol Kierzkowski / KG PSP

    Udostępnij