• Na pierwsze w 2024 roku spotkanie z cyklu autorskich zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza.

  Gościem biblioteki będzie Andrzej Sznajder, autor książek dotyczących województwa łódzkiego, napisał m.in. ciepło przyjęte w naszym mieście „Sekrety Łasku i Pabianic”.

  Podczas spotkania, które rozpocznie się 19 stycznia o godz. 17.00 w Galerii Ex Libris przy ul. św. Jana 10, autor będzie opowiadał o swojej najnowszej książce pt. „Przesypana klepsydra. Historia życia i twórczości Eugeniusza Iwanickiego”.

  Andrzej Sznajder urodził się w 1950 w Łasku. Jest absolwentem germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, dziennikarzem, eseistą, pisarzem i tłumaczem literatury niemieckojęzycznej. Jego debiut dziennikarski miał miejsce w roku 1984 w sieradzkim tygodniku „Nad Wartą”, z którym współpracował przez kilkanaście lat. Pisał wtedy też do „Tygodnika Piotrkowskiego”, „Ładu Bożego” we Włocławku i do łódzkich „Odgłosów”. Obecnie jest współpracownikiem łódzkiego magazynu kulturalnego „Kalejdoskop” oraz pism polonijnych: „Znad Wilii” (Wilno) i Magazynu Polskiego (Grodno).

  Jego artykuły, reportaże, felietony i eseje ukazują się też m.in. w: „Twórczości”, „Teatrze”, Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim, „Panoramie”, „Ziemi Piotrkowskiej”, „Zeszytach Łaskich”, „Na Sieradzkich Szlakach”, „Życiu Kalisza”, „Kresowych Stanicach” oraz w literackich pismach niemieckich; „Signum” i „eXperimenta”.

  Pozycje książkowe to:

  – „Z chłopskiego rodu”, Łask 2013

  – „Sekrety Sieradza i Zduńskiej Woli”, Łódź 2016

  – „Karsznice. Od powozu do elektrowozu” (wyd. wspólnie z Ryszardem Łęskim), Zduńska Wola 2016

  – „Sekrety Łasku i Pabianic”, Łódź 2017

  – „Sekrety województwa łódzkiego” (współautor), Łódź 2018

  – „Potargane życie Światka”, Łódź 2019

  – „Warum Csokor? Auf den polnischen Spuren von F. T. Csokor”, Hemmingen (Niemcy) 2019

  – „Polskimi śladami Franciszka Teodora Csokora”, Zduńska Wola 2020

  – „Pogranicza narodów, ludów i kultur”, Sieradz 2021

  – „Modowy portret Teresy Kopias”, Łódź 2022

  – „Przesypana klepsydra. Historia życia i twórczości Eugeniusza Iwanickiego”, Łódź 2023

  Udostępnij