• Dostęp do wiedzy i informacji pozwala lepiej dbać o swoje zdrowie, ale nadal rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

  Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Powstaje z komórek gruczołu piersiowego i rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych, a także do narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu).

  Z prowadzonych badań wynika, że wcześnie wykryty może być w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania, w tym samobadanie piersi.

  Fundacja Zdrowy Biust z Pabianic edukuje kobiety, buduje ich świadomość na temat istoty samokontroli piersi na każdym etapie życia. Fundacja prowadzi szkolenia dla kobiet z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów. Personel salonów z bielizną współpracujący z Fundacją wykorzystuje czas doboru biustonosza na szkolenie z zakresu profilaktyki nowotworowej, organizuje specjalne spotkania i pogadanki.

  Okazuje się, że profilaktyka jest najważniejsza w zmniejszaniu zachorowalności i umieralności na raka piersi. Zapobieganie chorobie piersi opiera się przede wszystkim na samodzielnej ocenie piersi przez kobietę. Dlatego tak istotna jest samokontrola pod kątem niepokojących zmian w piersiach i ich okolicach, wyczuwalnych guzków, czy innych zmian wyglądu. Odpowiednia profilaktyka i styl życia zmniejszają w znacznym stopniu chorobę nowotworową jak również ryzyko zachorowania.

  Oglądaj! Dotykaj! Żyj! Non stop przypomina Fundacja Zdrowy Biust.

  Co może mieć wpływ na to, czy zachorujemy na raka piersi, czy też długo będziemy się cieszyć dobrym zdrowiem?

  Styl życia

  Dla utrzymania zdrowia kluczowa jest właściwa dieta. W profilaktyce nowotworowej ważne jest unikanie nadmiernych ilości tłuszczu, walka z otyłością i ograniczenie spożywania alkoholu. Nie wolno zapominać o aktywności fizycznej, powinna być ona regularna. Odpowiednia ilość zdrowego snu – co najmniej 8 godzin na dobę – ma istotny wpływ na zdrowie.

  Badania profilaktyczne

  Najlepiej swoje ciało zna kobieta. Dlatego nieocenionym i najważniejszym badaniem jest badanie palpacyjne. Powinno się je wykonywać raz w miesiącu, regularnie w określonym dniu. Badanie to składa się z badania piersi poprzez dotyk i oglądanie ich przed lustrem. Zmiany wielkości, kształtu jednej piersi, wyciek z brodawek, krwawienie, wciągnięcie skóry, owrzodzenie, wyczuwalne guzki, zgrubienia w piersi lub pod pachą, także obrzęk ramienia – wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Takie badanie powinien raz w roku wykonać lekarz rodzinny, ginekolog, chirurg czy onkolog.

  Zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne w dotyk, może pokazać badanieUSGlub badaniemammograficzne. Są to badania szybkie, bezbolesne i nie wymagają dodatkowego przygotowania. Badania USG wykonuje się od 20. do 30. roku życia, co dwa lata, a po 30. roku życia – raz w roku. Mammografię mogą wykonać nieodpłatnie i bez skierowania kobiety w wieku 45-74 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Badanie mammograficzne jest miarodajne w około 85% i zależy od budowy piersi. Łatwiej jest zbadać piersi o budowie tłuszczowej występujące u kobiet dojrzałych, zdecydowanie mniej skuteczne jest badanie u kobiet młodszych, których piersi są gęste i gruczołowate, oraz u kobiet w trakcie laktacji. W wypadku piersi gruczołowych skuteczniejsze okazuje się być badanie USG.

  Kto musi być najbardziej czujny

  Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi to głównie wiek pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Kontrolować muszą się kobiety, u których występował rak w rodzinie, szczególnie u matki i siostry. Poza czynnikami genetycznymi są jeszcze hormonalne (ekspozycja kobiet na estrogeny, np. w hormonalnej terapii zastępczej), które zwiększają ryzyko raka piersi. Kobiety w tych grupach ryzyka muszą w szczególny sposób zwracać uwagę na swoje piersi i w razie zauważenia niepokojących zmian natychmiast zgłosić się do lekarza.

  Czas w tym przypadku gra ogromną rolę, trzeba reagować natychmiast – nowotwór wcześnie rozpoznany daje szansę na całkowite wyleczenie.

  Udostępnij