• Strażacy i policjanci zorganizowali dziś pokaz ratownictwa na lodzie. Mundurowi omówili najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. 

  Dziś (23 stycznia) o godz. 10.00 na Lewitynie odbył się pokaz ratowania osób tonących po załamaniu lodu na akwenie wodnym. Na pomoc “poszkodowanemu” ruszyli druhowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach. Mundurowi pokazali także, jak udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie hipotermii. 

  Oprócz upozorowanej akcji ratunkowej funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach przeprowadzili dla dzieci prelekcje dotyczącą bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. 

  Na koniec uczestnicy wydarzenia otrzymali elementy odblaskowe i ulotki.

  Apelujemy o rozwagę i korzystanie wyłącznie ze sztucznych lodowisk. Konsekwencje ignorowania zakazu wchodzenia na zamarzniętą wodę mogą być tragiczne – mówi sierż. sztab. Agnieszka Jachimek, oficer prasowy KPP Pabianice. I dodaje: – W przypadku załamania lodu nie można wpaść w panikę. Warto zachować spokój i głośno wzywać pomocy. Samodzielne wydostanie się na powierzchnię jest niezwykle trudne. Pamiętajmy o tym, że jeśli zauważymy osobę tonącą, to w pierwszej kolejności zaalarmujmy służby ratunkowe. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, a jeśli jest taka możliwość, udzielmy pomocy, czołgając się w kierunku poszkodowanego. Podczas akcji ratunkowej możemy wykorzystać długi szalik lub grubą gałąź, podając je poszkodowanemu. Po wyciągnięciu osoby z wody należy okryć ją czymś ciepłym, aby zapobiec dalszej utracie ciepła, a jeśli jest taka możliwość, przebrać w suche, pożyczone ubrania. Warto również podać jej ciepły i słodki napój. Poszkodowanego powinien także obejrzeć lekarz, bowiem dłuższe przebywanie w lodowatej wodzie może skutkować wychłodzeniem organizmu.

  foto: red, policja

  Udostępnij