• Imieniny są ważnym elementem tradycji kulturowych ludzi na całym świecie. Wybieranie dnia imienin to praktyka, która ma długą historię. Mimo że ludzie na świecie obchodzą imieniny na różne sposoby, niektóre aspekty związane z wyborem ich daty są bardzo podobne. Sprawdź.

  Historia i znaczenie imienin – jaki ma związek z religią?

  Historia obchodzenia imienin datowana jest na czasy starożytne. Mniej więcej wtedy ludzie zaczęli nadawać dzieciom imiona. Z reguły imiona związane były m.in. z cechami charakteru dziecka. Rodzice, nadając pociechom imię, pod uwagę brali również wybrane wartości i zdarzenia związane z datą narodzin dziecka. Z czasem zaczęto obchodzić rocznicę imienin, co dziś przeszło do tradycji.

  Warto dodać, że w niektórych społeczeństwach dzieci dostawały imię wg. kalendarza świętych. Otrzymywały więc imiona dokładnie takie, jakie nosili święci. Była to celowa praktyka, mająca za zadanie dać dziecku błogosławieństwo patrona i ochronę. Obchody imienin związane były również z praktykami religijnymi. Szczególnie ważne były m.in. dla tradycji katolickiej. Imieniny związane są często z dniem, gdy w liturgii czczony jest konkretny święty. Dzieci obchodzą więc imieniny wówczas, gdy święty wspominany jest przez kościół.

  Niektórzy ludzie czują się zakłopotani faktem, że imiona w kalendarzu powtarzają się nie raz, ale nawet… kilkanaście razy. Czy to znak, że dane osoby mogą świętować wielokrotnie w roku? Nie, ponieważ imieniny powinny przypadać na pierwszą datę, która powiązana jest z imieniem, ale występuje po dniu urodzin. Weź to pod uwagę, jeśli chcesz wysłać kartki imieninowe dla rodziny lub znajomych.

  Tradycja obchodzenia dnia imienin

  Dla wielu osób obchody imienin są bardzo ważnym wydarzeniem rodzinnym. To okazja, aby spotkać się z najbliższymi i wspólnie spędzić czas. Rodzina organizuje np. wspólny obiad czy kolację, a nawet imprezę – zwłaszcza w przypadku okrągłej daty imienin. Wówczas solenizant jest główną postacią, na której skupia się wydarzenie. W niektórych krajach obchody imienin są ważniejsze niż urodziny. Solenizant dostaje podarunki od rodziny i znajomych, składane są mu życzenia, a na stole pojawiają się tradycyjne potrawy.

  W wielu domach obchody imienin specjalnie nie różnią się od siebie. Zaprasza się bliskich i wspólnie biesiaduje. Mimo że dziś coraz częściej odchodzi się od tej tradycji, dla niektórych obchody imienin wciąż są bardzo ważne.

  Jak wygląda współczesne świętowanie imienin?

  Dziś nie ma reguły, jeśli chodzi o wybór imienia. Wszystko związane jest m.in. z regionem czy indywidualnymi upodobaniami. To samo dotyczy obchodów imienin. W niektórych krajach świętuje się skromnie. W innych dzień imienin obchodzi się huczniej. Wiele zależy również od wpływu historii przodków. To, jak dziś obchodzimy imienny, związane jest z globalizacją, która wpływa na ewolucję zwyczajów.

  Wybór dnia imienin to niewątpliwie ciekawa tradycja. Przypomina nam o historii przodków, a także symbolice nadawania imion. Bez względu na to, czy świętujesz imieniny, czy nie, należy okazywać szacunek dla bliskich, którzy traktują dzień imienin jako jeden z najważniejszych w roku.

  Udostępnij