• Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Pabianicach stuknęło 45 lat (1978-2023). W piątkowy wieczór w sali widowiskowej im. Henryka Debicha świętowano ten jubileusz.

  16 lutego gości powitała obecna dyrektor Maria Wrzos-Meus. Na uroczystość przybyli Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego wraz z radnymi powiatowymi, prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydenci i miejscy radni, byli dyrektorzy MOK-u, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych, przedstawiciele stowarzyszeń oraz przyjaciele i pracownicy placówki.

  – Szczególnie witam byłych i obecnych pracowników MOK-u i ich najbliższych. Kłaniam się nisko partnerom i sponsorom, instruktorom, uczestnikom zajęć oraz wszystkim, którzy są związani z naszą placówką  – przemówiła pani dyrektor.

  Każdy z uczestników jubileuszu otrzymał folder z historią działalności MOK-u i okolicznościową zakładkę z hasłami.

  – „Kultura pod ochroną” mówi nam, że jesteśmy pod opieką włodarzy, a hasło „Kultura wśród przyjaciół” przekazuje myśl, że wszyscy, którzy są z nami i wnieśli wielki osobisty wkład oraz pasję, są naszymi przyjaciółmi – dodała Maria Wrzos-Meus.

  Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od nadania zaszczytnego tytułu „Ikona Kultury Pabianic” malarce i projektantce tkanin Marii Skrzydłowskiej-Nowak. Tytuł nadawany jest przez prezydenta Pabianic osobom, które swoją pracą, talentem i osobowością, wzbogacają rodzimą kulturę.

  – Jestem dumna z tego wyróżnienia. Tytuł jest docenieniem przez pabianicką społeczność mojej drogi artystycznej trwającej ponad czterdzieści pięć lat. Jest uhonorowaniem mojego wkładu w kształtowanie wzornictwa przemysłowego i tworzenie tkanin, które zdobiły nasze wnętrza – mówiła wzruszona Maria Skrzydłowska-Nowak.

  Po tym miłym akcencie na scenę wkroczyli aktorzy i tancerze. Widzowie obejrzeli w ich wykonaniu  musical „Dance with Love”. Za scenariusz, reżyserię, teksty piosenek, kostiumy i scenografię odpowiadał Andrzej Cieślik. Muzykę skomponowali: Marek Muszyński, Agata Krwawnik, Emilia Kudra, a choreografię przygotowali: Joanna Urbaniak-Woźniak, Adriana Jabłońska, Hanna Kiszło, Daniel Młynarczyk. Koordynatorem artystycznego wydarzenia była Adriana Jabłońska.

  Brawurowo zagrali i zatańczyli: Agnieszka Włodarek, Franciszek Gryglewski, Adriana Jabłońska, Andrzej Cieślik, Joanna Urbaniak-Woźniak, Maria Wrzos-Meus (udana rola pani dyrektor), Katarzyna Tkacz, Damian Radzikowski, Hanna Kiszło, Natalia Malinowska, Julia Hanke, Katarzyna Kaczorowska, Dorota Rędowicz, Hanna Pawlak, Daniel Młynarczyk, Tomasz Grzegorzewski, Krzysztof Płatek, Sebastian Krupa, Rita Kin, Szymon Śmiałkowski. Dołączyli tancerze ze Szkoły Tańca „Eskadra”: Maja Kłucjasz, Łukasz Krzyżanowski, Oliwia Borowiak, Olaf Myśliński.

  Potem były jubileuszowe podziękowania, gratulacje oraz kwiaty od prezydenta, starosty, przedstawicieli placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz instytucji, które na co dzień współpracują z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

  – Wizerunek instytucji kultury tworzą ludzie. To dzięki wam ośrodek może pochwalić się tak cennym dorobkiem i bogatą działalnością artystyczną służącą upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego naszego miasta – dziękował prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Placówka od zawsze skupiała ludzi z pasją i pełnych werwy, których zaangażowanie zapewniało realizację śmiałych projektów.

  Na zakończenie na scenę zaproszono wszystkich instruktorów i pracowników MOK-u. Symboliczna róża była wyrazem wdzięczności za ich trud i pracę. W holu natomiast czekał na wszystkich jubileuszowy pyszny tort.

  tekst i foto: Aleksander Duda

  Miejski Ośrodek Kultury

  Początki sięgają 1972 roku, kiedy to powołano Miejski Ośrodek Instrukcyjno-Metodyczny, spełniający w pewnym zakresie rolę domu kultury. Mieścił się najpierw przy ul. Zamkowej 26, a później w kamienicy przy ul. Pułaskiego. W 1978 roku w myśl nowego statutu przekształcono go w Miejski Ośrodek Kultury z siedzibą przy Kościuszki 14. Obecnie placówka zajmuje się rozwijaniem i promowaniem szeroko pojętej kultury. Proponuje bogatą ofertę imprez. Odbywają się tu koncerty muzyczne z udziałem wyśmienitych wokalistów oraz zespołów, spektakle teatralne czy satyryczne. Na scenie zobaczyć i posłuchać można znanych i lubianych aktorów filmowych i teatralnych. W galerii podziwiać można prace nie tylko lokalnych artystów.

  W MOK-u działa obecnie 35 sekcji prowadzonych przez instruktorów. Pod ich kierunkiem zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Także tutaj swoją siedzibę znalazł Uniwersytet Trzeciego Wieku, klub „Podróż przez Pabianice” oraz redakcja telewizji miejskiej „ProMOK”. Z nowo wyremontowanej sali widowiskowej i sceny korzystają też różne instytucje, organizując własne imprezy.

  Ośrodkiem kierowali: Apolonia Roszko (1978-1994), Grzegorz Kwieciński (1994-2002), Elżbieta Misiewicz-Majdas (1994-2011, 2017 – wicedyrektor), Robert Kraska (2002-2003), Radosław Żurawski (2003-2011) i Joanna Papuga-Rakowska (2011-2016), od 2017 roku do dziś – Maria Wrzos-Meus.

  Udostępnij