• W lutym do Łodzi wybrali się turyści z pabianickiego oddziału PTTK. Ich głównym celem był spacer po Księżym Młynie, wizyta w palmiarni oraz Parku Miliona Świateł.

  – Tym samym rozpoczęliśmy cykl wycieczek do Łodzi, gdyż nasi turyści bardzo prosili o to od dłuższego już czasu – powiedział Zygmunt Szmidt, przewodnik z PTTK Pabianice.

  Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzenie Księżego Młyna. W roku 1870 Karol Scheibler rozpoczął budowę wielkiego kompleksu fabryczno-mieszkalnego. Postawiono budynki dla robotników i kadry zarządzającej. Były sklepy, szkoła, remiza strażacka. Nad osiedlem górowała przędzalnia, która dawała zatrudnienie. Obecnie trwa tu rewitalizacja, powstają kawiarnie i restauracje.

   Następnie turyści dotarli do palmiarni. Kolekcja liczy ponad 9000 okazów. Najstarsze i największe okazy roślin stanowią ekspozycję. Najcenniejsze z nich to ponad 150-letnie palmy.

  – Mnie zainteresowały akwaria z roślinami mięsożernymi – wspomina Kasia, uczestniczka wycieczki.

   Po zapadnięciu zmroku turyści przenieśli się do magicznej krainy Królowej Śniegu w Parku Miliona Świateł.

   – Byliśmy zachwyceni Łodzią. Prosimy o następne wyprawy do miasta pełnego turystycznych atrakcji – podsumowali uczestnicy wycieczki.

  foto: PTTK

  Udostępnij