• News will be here
 • Co powinniśmy wiedzieć, zanim pójdziemy do urn?

  Zbliża się koniec 5,5-letniej – najdłuższej po 1989 roku – kadencji samorządów. Wybory przełożono na wiosnę 2024, by nie zbiegały się z parlamentarnymi (te były 15 października 2023).

  Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Lokale wyborcze otwarte będą między godz. 7.00 a 21.00. W całej Polsce wybranych zostanie 39.776 radnych do rad gmin i miast, 6.230 radnych rad powiatów i 552 radnych do sejmików województw, a także 1548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów miast. Najwięcej kandydatów na radnych zgłoszono na Śląsku i Mazowszu, a najmniej na Warmii i Mazurach. Najwięcej chętnych na włodarza jest w Trzemesznie i Krakowie.

  Jak głosować?

  W lokalu wyborczym dostaniemy cztery karty do głosowania – na radnych gminy lub miasta, na radnego powiatu, radnego sejmiku oraz wójta, burmistrza lub prezydenta. W miastach na prawach powiatu mieszkańcy dostaną trzy karty (bez nazwisk do Rady Powiatu). Aby głos był ważny, trzeba na każdej karcie do głosowania postawić przy jednym tylko nazwisku dwie krzyżujące się linie. Gdy krzyżyków będzie więcej albo nie będzie ich wcale, taki głos będzie nieważny.

  W wyborach samorządowych nie można, tak jak w przypadku parlamentarnych, głosować w dowolnym miejscu w kraju. Osobom, które mają problem z poruszaniem się, samorządy powinny zapewnić transport do komisji wyborczej. 

  Na kogo?

  W Pabianicach o fotel prezydenta ubiega się pięć osób: dwie kobiety i trzech mężczyzn. Jest to walczący o reelekcję Grzegorz Mackiewicz (Koalicja dla Pabianic), była skarbnik miasta Anna Łosiak (Projekt Pabianice), społeczniczka i przedsiębiorczyni Renata Uznańska-Bartoszek (Teraz Pabianice), były kurator oświaty Waldemar Flajszer (Prawo i Sprawiedliwość) oraz lider pabianickiej Konfederacji Artur Komoter. Każdy z wymienionych komitetów przedstawił kilkudziesięciu kandydatów na radnych miejskich i powiatowych.

  Nasi kandydują też do sejmiku województwa łódzkiego. To wieloletnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach Magdalena Werstak (z ramienia Platformy Obywatelskiej), Dariusz Stasiak (z Nowej Lewicy) oraz były senator RP Maciej Łuczak (Prawo i Sprawiedliwość).

  Kampania wyborcza kończy się o północy z 5 na 6 kwietnia. Ewentualna druga tura odbędzie się 21 kwietnia. W poprzednich wyborach samorządowych frekwencja w Polsce wyniosła 48,83 procent.

  Na stronie Urzędu Miejskiego znajduje się informacja o tym, gdzie w Pabianicach rozlokowane są  obwodowe komisje wyborcze. Do zobaczenia przy urnach!

  Udostępnij