• News will be here
 • Dziś (17 maja) w II Liceum Ogólnokształcącym odbyły się warsztaty z szycia chirurgicznego prowadzone przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi działających w ramach Samorządu Studentów tejże uczelni. Wydarzenie skierowane było do uczniów pabianickich szkół ponadpodstawowych uczących się w klasach o profilu biologiczno-chemicznym.

  Warsztaty zostały zorganizowane przez Julię Staszek, uczennicę II liceum z klasy 3p, oraz Gracjana Majewskiego i Alicję Staszek ze Stowarzyszenia Królowej Jadwigi, które pełni rolę stowarzyszenia absolwentów placówki. Inicjatywę życzliwie wspierała dyrekcja szkoły.

  Jak podają organizatorzy, celem wydarzenia było zaszczepienie w licealistach pasji do wykonywania zawodów medycznych. Studenci z łódzkiego UMED-u przy okazji nauki podstaw chirurgicznego zaopatrywania ran opowiedzieli uczniom o tym, jak wyglądają studia oraz rekrutacja na uczelnię medyczną.

  Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość po raz pierwszy w życiu chwycić za skalpel i samodzielnie założyć szwy na prawdziwej tkance zwierzęcej. Zadbano także o to, aby mięso nie zmarnowało się – po wyczyszczeniu zostało ono przekazane fundacji „Bo Ja Kocham Psy”.

  To wydarzenie, które inauguruje w czynie działalność naszego stowarzyszenia. Chcemy jak najczęściej mieć możliwość wspierania naszego liceum właśnie takimi inicjatywami, które służą pogłębieniu oferty placówki dla swoich uczniów, co czyni ją bardziej atrakcyjną – mówi Gracjan Majewski, lider stowarzyszenia oraz radny pabianickiej Rady Miejskiej.

  Zawód lekarza jest bardzo interesujący, choć u końca nauki w liceum można stracić w to wiarę, rozwiązując kolejne równania z chemii nieorganicznej. Zależało mi, aby pokazać naszym młodszym kolegom ciekawy wycinek z pracy lekarza. To miła odmiana móc przejść od książek do czynów, ciekawego zajęcia i to wszystko w ramach lekcji biologii – dodaje Alicja Staszek, była przewodnicząca Samorządu Studentów UMED-u, absolwentka liceum.

  Więcej o stowarzyszeniu pisaliśmy tutaj:

  foto: stowarzyszenie

  Udostępnij