• News will be here
  • Wojenne losy swojego pradziadka Tadeusza Jarmakowskiego opisała pabianiczanka Hanka Frydrych. W związku z 80. rocznicą walk pod Monte Cassino, w których Tadeusz brał udział, prezentujemy poniżej nagrodzoną w konkursie pracę nastolatki.

    Tadeusz Jarmakowski był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku. Przeszedł cały szlak bojowy z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich oraz II Korpusem Andersa w Afryce i Włoszech. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino.

    Historia Tadeusza została opisana przez jego prawnuczkę Hankę Frydrych. Nastolatka pracę przygotowała na konkurs zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Łodzi w 2022 roku pn. „Losy Polaków z Ziemi Łódzkiej w latach 1914-1945. Od początku I wojny światowej do zakończenia II wojny światowej”. Hanka zdobyła wtedy 7. miejsce i tytuł finalistki, o czym informowaliśmy na łamach NŻP.

    W związku z 80. rocznicą walk pod Monte Cassino prezentujemy poniżej pracę Hanki pt. „Niezwykłe wojenne losy zwykłego chłopaka. Historia Tadeusza Jarmakowskiego”. Zachęcamy do lektury.

    Udostępnij