• News will be here
 • Co można zrobić, by zadbać o siebie i swoje lepsze samopoczucie? Tego można było dowiedzieć się podczas Pabianickiego Dnia Zdrowia, na który zaprosił mieszkańców prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  O cel akcji zapytaliśmy jedną z organizatorek – Igę Gajzler z wydziału spraw społecznych i gospodarczych UM.

  Pabianicki Dzień Zdrowia jest organizowany w naszym mieście już od 10 lat, aby zwiększać profilaktykę i świadomość prozdrowotną naszych mieszkańców. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy Fundacja Ronalda McDonalda przyjechała do nas z ambulansem, w którym prowadzone są bezpłatne badania USG dla dzieci do 6. roku życia. Z tego powodu skupiliśmy się w podczas tegorocznego Pabianickie Dnia Zdrowia właśnie na zdrowiu dzieci i przewodnim tematem jest „Zdrowe i aktywne dziecko”. W związku z tym zorganizowaliśmy też atrakcje niekoniecznie związane bezpośrednio ze zdrowiem, ale takie, które pozwolą dzieciom na inne spędzanie czasu niż przed telewizorem czy komputerem – powiedziała.

  W sobotę (18 maja) w godz. 10.00-17.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 16 można było zasięgnąć porad specjalistów z wielu dziedzin, np. pediatrii i położnictwa, dietetyki czy fizjoterapii. Istniała możliwość skorzystania z różnego rodzaju badań, które odbywały się w ambulansie. Pabianiczanki i pabianiczanie mogli zbadać wzrok, skład ciała, skorzystać z pomiaru ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi.

  Uczestnicy spotkania poszerzali swoją wiedzę na temat medycyny, wysłuchując prelekcji dotyczących zawodów medycznych, leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, karty EKUZ i Internetowego Konta Pacjenta. W praktyce z kolei utrwalili swoją wiedzę dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy. Na stoisku projektu „Łódzkie na Plus” można było poznać zasady zdrowego odżywiania i uzyskać poradę dietetyka. Chętni pabianiczanie korzystali też z porad psychologicznych dla dzieci i młodzieży oraz z zakresu profilaktyki uzależnień.

  Pabianicki Dzień Zdrowia to była także aktywność fizyczna. O samopoczucie i kondycję mieszkańcy naszego miasta zadbali poprzez nordic walking. Grupa pabianiczan i pabianiczanek wybrała się na taki spacer trasą od SP 16 do Bulwarów i z powrotem. Wielu najmłodszych skorzystało m.in. z oferty klubu tenisowego. Popularne wśród milusińskich były ćwiczenia z kołem hula-hop i stara dobra skakanka.

  Kilka uczestniczek spotkania redakcja NŻP zapytała o to, jakie są ich wrażenia.

  Myślimy, że to dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu. Dzieci mogą się pobawić. Można też zapisać się do klubu sportowego, to bardzo fajna sprawa. Taka akcja promuje też miasto. Fajne są warsztaty. Można nauczyć się czegoś nowego, o czym moglibyśmy nie wiedzieć, siedząc w domu – powiedziała pani Magda wraz z córkami Jagodą i Kaliną. Panie, podobnie jak wielu mieszkańców, przyszły także po to, aby oznakować swoje rowery.

  Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się z nami jedna z młodszych uczestniczek, Wiktoria: – Myślę, że jest fajnie. Jest dużo atrakcji dla dzieci, gier i karetka. Podobają mi się zabawy, piłki. Skorzystałam też z basenu z klocków, gry klockowej. Mam już też tatuaż! Myślę, że to wydarzenie to bardzo dobry pomysł, bo dzieci lubią kiedy jest dużo atrakcji i dużo zabawy!   

  W trakcie Pabianickiego Dnia Zdrowia odbył się również pokaz pierwszej pomocy i ratownictwa.

  foto: Karolina

  Udostępnij