• News will be here
 • 19-latek z Pabianic największą rewelacją mistrzostw Europy w sumo w kategorii 92 kg!

  Na rozgrywanych w greckim mieście Loutraki mistrzostwach Europy w sumo zawodnik ASW NELSON – Artur Pik w wadze 92 kg wywalczył złoty medal w kategorii wiekowej junior do lat 21.

  W pierwszej walce pabianiczanin pokonał Gruzina Daviti Akubardi. Następnie wygrał z Węgrem Maraiem Kendewem. W półfinale na zawodnika Nelsona czekał atletyczny Ukrainiec Kotov Dymytro. W tym pojedynku o zwycięstwie Polka zaważyła szybkość i zwinność.

  Finał z Ukraińcem Ziletskyi Dmyt zapowiadał się bardzo zacięty. Artur nie był tu faworytem, ponieważ dwukrotnie przegrał z Ukraińcem w Pucharze Europy. Pabianiczanin wykorzystał moment rozluźnienia przeciwnika na skraju dojo i wywalczył złoto dla Polski.

  – W rozmowie z trenerami kadry w sumo Artur w ich ocenie walczył rewelacyjnie i wszystkich zaskoczył, ponieważ walczył z zawodnikami 21-letnimi, a przecież ma dopiero 19 lat – powiedział zadowolony trener Waldemar Sawosz. – Mogę tylko dodać, że Artur od najmłodszych lat charakteryzował się silną psychiką i nigdy nie widziałem u niego trzęsących się rąk. Z takim zawodnikiem można ułożyć taktykę i on ją zrealizuje. Ogromna radość jest teraz w ASW NELSON. Gratulacje dla Artura Pika.

  O wrażania po zdobyciu mistrzostwa Europy zapytaliśmy samego mistrza:

  – Jestem niezmiernie szczęśliwy ze zdobycia złotego medalu i wywalczenia mistrzostwa Europy. Gdy już wiedziałem, że w finale będę mierzył się z Ukraińcem, z którym ostatnio dwukrotnie przegrałem, czułem, że będzie to trudna walka. Tym razem okazało się, że walka była dużo łatwiejsza. Zrewanżowałem się więc za tamte porażki i to w tak ważnych zawodach, jakich są mistrzostwa Europy.

  Drużynowo Polska zajęła II miejsce, więc Artur z Grecji przywiózł nie tylko złoto indywidualnie, ale również srebro z drużyną. Polacy wygrali z Grekami 3:0, w półfinale pokonali Ukrainę 2:1, a w finale przegrali z Węgrami 1:2. W turnieju drużynowym Artur wygrał dwie walki. 

  Udostępnij