• News will be here
 • Nie lada gratka w ramach Festiwalu Historycznego w Tereninie. Detektoryści poszukujący złota w Chechle Drugim będą mogli je zatrzymać.

  Poszukiwania złota pod okiem KPE Eksplorer (za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) odbędą się 1 czerwca w godz. 8.00 – 11.30 w Chechle Drugim.

  Lokalizacja wydarzenia pozostaje tajemnicą. Teren jest dziewiczy, detektoryści mogą więc znaleźć ciekawe rzeczy (jedna z nich będzie przyczynkiem do kolejnej interesującej, historycznej akcji skierowanej do młodzieży).

  Lista uczestników jest już zamknięta. W tej imprezie towarzyszącej Festiwalowi Historycznemu udział weźmie ponad 250 poszukiwaczy (w tym około 50 dzieci).

  Wszyscy natomiast mogą 1 czerwca wziąć udział w festiwalu w Tereninie, który jest wydarzeniem otwartym i bezpłatnym. To będzie wyjątkowa impreza na skalę ogólnopolską. Inscenizacja Bitwy Łódzkiej 1914, pokaz mody z lat 30. XX wieku, wystawa rowerów zabytkowych, malowanie patriotycznego muralu z Adamem Wirskim „Krukiem”, jazda quadami, regionalne przysmaki od kół gospodyń wiejskich i lokalnych producentów, muzyka na żywo i koncerty, wystawa zabytkowego sprzętu militarnego, pokazy wyszkolenia żołnierzy i kontterrorystów – wszystko to (i o wiele więcej) już w sobotę, 1 czerwca. Start o godz. 12.00.

  Na wydarzeniu wydzielone będą cztery strefy:

  • historyczna – zanurzysz się w codzienne życie żołnierzy sprzed 100 lat, będziesz mógł odwiedzić ich obozowiska i poznać codzienne rytuały,
  • edukacyjna – to prawdziwa kopalnia wiedzy i zabawy, gdzie najmłodsi odkrywcy i ich rodziny będą mogli zagłębić się w gry i zabawy z 1914 roku; spotkasz tu detektorystów, artystów i pasjonatów historii, którzy ożywią przeszłość w najbardziej interaktywny sposób; razem będziemy odkrywać historię na nowo, ucząc się poprzez bezpośrednią interakcję i zabawę,
  • gastronomiczna – smaki minionych epok ożyją, oferując ucztę dla podniebienia i okazję do odkrycia, jak smakuje historia,
  • oldtimer – zobaczysz na własne oczy, jak ewoluowała motoryzacja, podziwiając zabytkowe pojazdy.

  Dla tych, którzy nie zdążyli się zapisać na poszukiwania w Chechle Drugim lub chcą dopiero zacząć przygodę z wykrywaczem w strefie edukacyjnej festiwalu w Tereninie czekać będzie duża piaskownica.

  Pierwsza edycja tego wyjątkowego wydarzenia ma na celu przybliżenie walk 1914 roku, w których wzięło udział setki tysięcy Polaków wcielonych do armii zaborczych. Patronat honorowy udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

  Szczegóły imprezy na grafikach poniżej.

  Profil Festiwalu Historycznego na fb: https://www.facebook.com/festiwalhistorycznyterenin

  Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/988267386069857

  Udostępnij