• News will be here
 • W Przedszkolu Miejskim nr 14 przy ulicy Odrodzenia 10 odbyły się warsztaty sensoryczne dla nauczycielek z pabianickich przedszkoli.

  Warsztaty (21 maja) przygotowały i prowadziły Paulina Wojda i Ewelina Jench-Ciemnoczołowska. Podzielone były na dwie części teoretyczną i praktyczną.

  – Edukacja sensoryczna to szeroka gama aktywności, ćwiczeń i zabaw proponowanych dziecku, która ma wyzwalać konkretne reakcje sensoryczne, aby następowała poprawa w organizacji ośrodkowego układu nerwowego – mówiła Paulina Wojda. – Zaburzenia Integracji Sensorycznej to złożona dysfunkcja układu nerwowego, zaburzająca rozwój dzieci i osób dorosłych. Ludzie z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego nieprawidłowo interpretują odbierane bodźce sensoryczne, takie jak dotyk, dźwięk czy ruch.

  Integracja Bilateralna jest indywidualnym programem ćwiczeń, który zachęca mózg do bardziej efektywnego i szybszego przetwarzania bodźców, a mówiła o tym Ewelina Jench-Ciemnoczołowska: – Dzieci uczą się poznawać nie tylko prawidłowe wzorce ruchowe, ale również odnajdywać położenie swojego ciała w przestrzeni i poznawać jego schemat. Ma ona na celu poprawić schemat ciała, koordynację i równowagę, przyspieszyć rozwój lateralizacji i percepcji przestrzennej, automatyzacji ruchu. Metoda Bilateralnej Integracji pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, a także rozwój zdolności fizycznych i poznawczych.

  W warsztatach uczestniczyły panie Ela z PM nr 4 i Ania z PM nr 11 oraz nauczycielki z PM nr 14: Irena, Ewa, Kasia, Małgosia, Julia i dyrektor Anna Śliwińska. Poznały pomoce sensoryczne własnoręcznie wykonane i uszyte przez Paulinę Wojdę. A były to: koce sensoryczne, uciskowe, huśtawki, balony wypełnione różnorodnym materiałem, równoważnie, butelki wypełnione kolorowymi akcesoriami, różnobarwne lody do malowania na kartonie i wiele innych. Nauczycielki otrzymały też kwestionariusze sensomotoryczne, testy ruchowo-bilateralne oraz zestawy zabaw opracowane przez prowadzące warsztaty.

  Na zakończenie dyrektor Anna Śliwińska wręczyła nauczycielkom zaświadczenia z udziału w warsztatach sensorycznych oraz podziękowała prowadzącym i obecnym za aktywne uczestnictwo.

  foto: PM 14

  Udostępnij