• News will be here
 • Dzisiaj (27 maja) do Pabianic zjechał poseł Dariusz Joński, „jedynka” Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu w najbliższych  wyborach do Europarlamentu.

  Razem z prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem i posłem, byłym starostą, Krzysztofem Haburą opowiadał o tym, jak polskie miasta (takie jak Pabianice) zmieniały się i rozwijały dzięki Unii Europejskiej. Panowie zachęcali także do udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

  Unia Europejska to dla nas, samorządowców przede wszystkim środki, które możemy zyskiwać dla naszych mieszkańców. To pieniądze związane chociażby z rozwojem młodego pokolenia, rozwojem w kwestii zdrowotnej, opieką nad osobami starszymi, jak i z projektami infrastrukturalnymi. W ciągu 5 lat Pabianice pozyskały blisko 150 milionów z samej Unii Europejskiej. Jesteśmy miastem, które pozyskało najwięcej środków w województwie. Kilka lat temu otrzymaliśmy z tego tytułu specjalny certyfikat. Umiemy więc skutecznie pozyskiwać i wykorzystywać środki unijne – zapewniał w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Znajdujemy się w miejscu szczególnym, bo tutaj wszystkie nasze projekty się krzyżują. Mamy odnowioną ulicę Zamkową z komunikacją do Łodzi. Właśnie przed chwilą przejechał tramwaj. Mamy niedaleko przystanek, 18 hybrydowych autobusów kupionych na potrzeby naszych mieszkańców. Do tego tablice interaktywne, ścieżki rowerowe, nowe zatoki autobusowe. Bardzo dużo włożyliśmy pieniędzy unijnych w komunikację, co przynosi konkretne rezultaty. Dlatego ważne jest, żebyśmy mieli mocny głos w Unii Europejskiej. By pieniądze kluczowe dla rozwoju mogły do Polski trafiać. My wiemy, jak je konsumować, wiemy jak z nich korzystać. Dlatego dzisiaj spotkaliśmy się tu, by zachęcić wszystkich mieszkańców, nie tylko Pabianic, ale całego regionu, aby w najbliższych wyborach, niezwykle ważnych, wzięli udział.

  Jako drugi głos zabrał poseł Krzysztof Habura: – 27 miliardów złotych to pieniądze zapisane w Unii Europejskiej w Krajowym Planie Odbudowy dla Polski. To olbrzymia kwota, która przeznaczona jest na inwestycje, między innymi na rozwój miast i powiatów. Do tej pory nieudolny rząd PiS-u nie uzyskał ani złotówki, ponieważ nie spełniał wymogów praworządności. Dopiero rząd Donalda Tuska uzyskał te 27 miliardów. Dlaczego? Bo zmieniły się standardy w naszym kraju, bo na straży praworządności, konstytucji, przestrzegania praw są tacy ludzie, jak poseł Dariusz Joński, który tropił i ujawniał afery PiS-u. Te pieniądze, które trafiły i trafią do Polski pomogły i pomogą nam zrealizować szereg inwestycji. To, co będzie niedługo, to na pewno przejazd na ulicy Lutomierskiej, który dla pabianiczan jest niezwykle ważny. Ale to również nowa pływalnia, którą pan prezydent chce wybudować, remont bulwarów. Jako starosta z 17-letnim stażem w powiecie pabianickim mogę powiedzieć, że wybudowaliśmy dwie hale sportowe, wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy osiem boisk, 150 kilometrów dróg, ścieżek i chodników, wyremontowaliśmy Dom Pomocy Społecznej. Wykonaliśmy szereg inwestycji, które nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby pieniądze z Unii do nas nie dotarły – wymieniał. – Dlatego tak ważne jest, by w najbliższych wyborach wybrać do Unii Europejskiej kandydatów, którzy będą dbali o interesy Polski, o nasze bezpieczeństwo, o to, żeby w dobrze działo, żeby było przestrzegane prawo i konstytucja. A takim znakomitym kandydatem jest poseł Dariusz Joński. Ja posła Jońskiego określam jako pierwszego śledczego, pierwszego tropiciela w naszym kraju. Bardzo serdecznie zachęcam – oddajcie 9 czerwca głos na posła Dariusza Jońskiego.

  Na koniec przemówił kandydat do Europarlamentu, dziękując na wstępie swoim przedmówcom za wsparcie.

  To czas mobilizacji Polaków do tego, żeby poszli na te wybory. One są szalenie ważne. Tak, jak powiedział pan prezydent, tutaj w Pabianicach krzyżują się wszystkie inwestycje. I ścieżka rowerowa, i droga, i tramwaj. Jak patrzymy na Pabianice, to one są nie do poznania po tych kilku latach. To jest oczywiście zasługa gospodarzy, ale także środków europejskich – mówił poseł Dariusz Joński. – Te wybory będą także o bezpieczeństwie. Podkreślamy na każdym etapie naszej kampanii, że ta przyszła kadencja Parlamentu Europejskiego zdecyduje o bezpieczeństwie Polski i Europy. Dlatego tak mocno będziemy naciskali na ochronę naszych granic, z morza, z lądu, z powietrza, gdyby Putin zdecydował się ruszyć w kierunku kolejnych państw. Apelujemy o pójście na wybory 9 czerwca, a 4 czerwca w Warszawie Donald Tusk i Koalicja Obywatelska organizują wielki wiec, na który chcemy zaprosić również mieszkańców Pabianic i powiatu. To będzie wiec mobilizacyjny, żebyśmy poszli na te wybory.

  Poseł Joński podkreślał, że Koalicja Obywatelska jest proeuropejska i chce dbać o dobre stosunki z innymi krajami.

  Jak wiecie, w Brukseli w Parlamencie nie wszyscy politycy są proeuropejscy. Część z nich, politycy z PiS-u nagrywają często filmy, rolki, w których tylko i wyłącznie podważają sens Unii Europejskiej i Brukseli, chociaż sami tam zasiadają. My jesteśmy za tym, żeby Unia Europejska była silna, zjednoczona, żeby już nigdy więcej nie zdarzyło się, by jakiś kraj wystąpił z Unii Europejskiej, jak ostatnio, w mijającej kadencji Wielka Brytania. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii padli ofiarami najpewniej dezinformacji, teraz żałują tej decyzji, a powrotu nie ma. Musimy więc zrobić wszystko, by Polska była wiodącym partnerem Unii. Naszym zadaniem będzie odbudowywanie sojuszu w ramach Unii Europejskiej po tych 8 latach, gdy byliśmy skłóceni z innymi krajami, zupełnie niepotrzebnie. Nasi adwersarze polityczni, mówię o PiS-ie, mówią, że największym wrogiem jest Bruksela, Niemcy. Oni nie są wrogami, tylko naszymi przyjaciółmi. Dzięki Unii rozwijamy się szybciej i lepiej, co widać na załączonym obrazku, za naszymi plecami. Idźcie państwo na wybory, zagłosujcie państwo na Koalicję Obywatelską.

  Wybory do Europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca, między godz. 7.00 a 21.00. Wyłonionych zostanie 720 posłów i posłanek. Grono reprezentantów Polski liczyć w tym roku będzie 53 osoby. Nasz kraj podzielony jest na 13 okręgów. Województwo łódzkie to okręg nr 6. Co ważne, w wyborach do PE nie ma stałej przypisanej do okręgu liczby mandatów. Nie wiadomo więc, ilu posłów z łódzkiego trafi do Europarlamentu. To okaże się po wyborach.

  Do Parlamentu Europejskiego z miejsca nr 5 na tej samej liście, co poseł Dariusz Joński startuje pabianiczanin, starosta Arkadiusz Jaksa.

  Udostępnij